Zbiorowy pozew za nieudane wakacje

aktualizacja: 18:34 wyślijdrukuj
Za plaże zbyt daleko hotelu możemy domagać się rekompensaty

10 turystów podpisało się pod pozwem, w którym domagają się zadośćuczynienia od biura podróży za nieudany urlop na Krymie. 16 marca katowicki sąd zdecyduje, czy zajmie się tą sprawą.

To pierwsza tego typu sprawa w katowickim sądzie. Podczas marcowej rozprawy sąd zdecyduje, czy zostały spełnione wszystkie warunki, by sprawę móc rozpatrywać w postępowaniu grupowym. Może się na to zgodzić lub – jeśli uzna to za niedopuszczalne – odrzucić pozew. Na tę decyzję stronom będzie przysługiwało zażalenie.

O przesłaniu pozwu do sądu poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Pod dokumentem podpisało się dziesięciu klientów biura turystycznego TOP z Chorzowa. Od właściciela domagają się po 2,5 tys. zł tytułem zwrotu kosztów oraz zadośćuczynienia za nieudane wakacje na Krymie.

W lipcu ubiegłego roku autokarem pojechało tam kilkudziesięciu turystów ze Śląska. Za 13-dniowy wypoczynek zapłacili po 499 euro. Dziesięciu z nich zdecydowało się pozwać organizatora. W przesłanym sądowi dokumencie zarzucają przedsiębiorstwu wiele uchybień – m.in. że z powodu awarii autobusu musieli przez kilka godzin czekać na naprawę, a później na podstawienie autokaru zastępczego. Są też zdania, że towarzysząca im pilotka była niekompetentna, a kierowcy gubili drogę. Ich zdaniem, program wyjazdu został zrealizowany zaledwie w połowie.

Właściciel biura podróży Janusz Trybus uważa, że cała sprawa została wyolbrzymiona przez jednego z niezadowolonych klientów, który pociągnął za sobą kolejnych. – Niech sąd teraz zdecyduje, kto ma rację – powiedział Trybus.

Na decyzję sądu w tej sprawie z niecierpliwością czekają klienci, jak i cała branża turystyczna. Co roku nie brakuje zawiedzionych urlopowiczów – brak za to determinacji, by walczyć o swoje. Często po prostu nie znamy swoich praw. Tymczasem możemy żądać rekompensaty zarówno za brak komfortu podróży, jaki i brak klimatyzacji w pokoju – jeśli tylko wcześniej gwarantowała to nam umowa.

Wartość roszczeń pomaga określić tzw. tabela frankfurcka. Określa ona o ile mogą być obniżone koszty wycieczki w wypadku zastrzeżeń. I tak za plaże zbyt daleko hotelu możemy domagać się rekompensaty w wysokości 15 proc. kosztów wyjazdu, za brak komfortu w pokoju – nawet połowy kosztów. Podstawą dochodzenia roszczeń jest umowa, warto dołączyć też naszą dokumentację: zdjęcia, nagrania i zeznania współuczestników.

Wybrane dla Ciebie