Zmarł syn ostatniego cesarza Austro-Węgier

aktualizacja: 20:37 wyślijdrukuj
fot
Syn ostatiego cesarza Austro-Wegier Otto von Habsburg (fot. PAP/EPA/M.Schrader)

W wieku 98 lat w Bawarii zmarł Otto von Habsburg, najstarszy potomek Karola I. Do 1999 roku zasiadał w Parlamencie Europejskim, gdzie działał przeciwko ruchom nazistowskim. Był także zwolennikiem integracji europejskiej.

Kiedy Otto von Habsburg urodził się 20 października 1912 roku, imperium rządzone przez jego rodzinę było rozkładającym się gigantem. Po zakończeniu I Wojny Światowej Austro-Węgry upadły, Karol I zrzekł się tronu, a parlament austriacki obalił dynastię Habsburgów i skonfiskował ich mienie. Hitler w obawie, że Otto chce stanąć na czele rządu skazał go na śmierć. Wówczas uciekł z Belgii do Paryża, a potem do Waszyngtonu. W 1966 roku zrzekł się roszczeń do austriackiego tronu.

Jako działacz europejskich organizacji integracyjnych, Otto był współtwórcą Paneuropy, czyli organizacji promującej zjednoczenie Starego Kontynentu. Był deputowanym najdłużej zasiadającym w ławach Parlamentu Europejskiego. W komisji do spraw polityki zagranicznej PE przez lata walczył o polepszenie relacji z krajami zza żelaznej kurtyny.

Otto von Habsburg posiadał niemieckie, austriackie i węgierskie obywatelstwo. Arystokrata, odznaczony wieloma międzynarodowymi nagrodami za działalność polityczną i literacką, miał siedmioro dzieci, 22 wnucząt oraz dwoje prawnucząt.

Pożegnanie

Christoph Schöbrunn, arcybiskup Wiednia i przewodniczący austriackiego Episkopatu, oznajmił, że Otto von Habsburg zostanie pochowany 16 lipca z najwyższymi honorami w wiedeńskiej Krypcie Kapucynów, gdzie począwszy od roku 1633 chowa się austriackich cesarzy i członków rodziny panującej. Zostanie tam również przeniesiona trumna jego żony Reginy von Sachsen Meiningen, która zmarła w ubiegłym roku.

Msze żałobne w intencji zmarłego planuje zarówno Austria jak i Węgry. Dwie pierwsze odbędą się w katedrze Św. Stefana w Wiedniu i w Mariazell, największym sanktuarium maryjnym w Europie Środkowej. Msza żałobna odbędzie się również 17 lipca w budapeszteńskiej bazylice Sw. Stefana.

Węgierskie media przypominają, że w 1966 roku Otto von Habsburg zrzekł się praw do tronu austriackiego, ale nigdy do tronu węgierskiego. Kondolencje rodzinie zmarłego przesłały najwyższe władze Austrii i Węgier. Prezydent Heinz Fischer napisał, że „cała Austria jest zasmucona utratą wielkiego męża stanu". Kondolencje rodzinie zmarłego złożyli również : prezydent Węgier Pal Schmitt i premier Viktor Orban.
„Był prawdziwym spadkobiercą idei Europy”

„Tego ranka odszedł europejski gigant. Jest mi bardzo przykro z powodu śmierci Otto von Habsburga. Był przyjacielem, dawnym europarlamentarzystą i mistrzem integracji europejskiej. Podczas najgorszych chwil dla naszego kontynentu, Otto von Habsburg był opoką prawdy i człowieczeństwa. Sprzeciwiał się z równą mocą komunizmowi i nazizmowi. Podtrzymywał ogień nadziei na zjednoczenie Europy nawet wtedy, gdy większość uległa rezygnacji” – napisał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

„Przez 20 lat był najbardziej znaną i najwybitniejszą postacią w Parlamencie Europejskim. Jako drugi przewodniczący Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej, pomagał zapisać jeden z największych rozdziałów historii naszego kontynentu. Teraz, gdy Europa ponownie oddycha oboma płucami, to w dużej mierze zasługa tego wspaniałego człowieka. Otto von Habsburg był człowiekiem wiary i twardych zasad, niosącym pomoc swoim sąsiadom. Był prawdziwym spadkobiercą idei Europy. Nie zapomnimy o nim, zawsze będzie z nami” – wspominał Buzek.

PAP/EPA/Robert Jaeger

Wybrane dla Ciebie