Są dowody na tajne więzienia CIA w Polsce?

arch. PAP/M. Kaczyńska

Abu Zubaida miał być przetrzymywany i torturowany w tajnych więzieniach CIA na terenie naszego kraju – ujawnia Wikileaks. Jednocześnie w polskim śledztwie istnieją dowody, potwierdzające kiedy więzień został przetransportowany do Polski i z niej wywieziony – ustaliła „Panorama” TVP2.

5 grudnia 2002 r. samolot z Abu Zubaidą na pokładzie miał wylądować na lotnisku w Szymanach. CIA wywiozła go z Polski 22 września 2003 r. Potwierdzają to dokumenty zgromadzone w polskim śledztwie – mówi „Panoramie” osoba znająca kulisy śledztwa.

Zubaida w końcu trafił do więzienia Guantanamo. Według ujawnionych analiz amerykańskiego wywiadu wojskowego, wielu osadzonych trafiło za kraty przez pomyłkę. Amerykański wywiad wojskowy określił Zubaidę mianem więźnia wysokiego ryzyka. Według Wikileaks, zatrzymany w Pakistanie w marcu 2002 r. mężczyzna spędził 4,5 roku w tajnych więzieniach CIA, w tym w Tajlandii i Polsce.

Na pewno przetłumaczymy te dokumenty, których jest nawet całkiem spora ilość i dopiero po dokładnym zaznajomieniu się z ich treścią zdecydujemy, czy te dokumenty mają jakieś duże znaczenie – mówi prok. Robert Majewski z warszawskiej prokuratury apelacyjnej.

Jednak Piotr Niemczyk, były wicedyrektor Zarządu Wywiadu UOP uspokaja: – Nic nie wskazuje na to, aby było jakiekolwiek nowe źródło potwierdzające istnienie tajnych więzień CIA w Polsce.

To tylko kwestia czasu – mówią pełnomocnicy Zubaidy i Abd Al-Nashiriego, którzy skarżą się, że byli przetrzymywani w Polsce. Wikileaks zapowiada, że w ciągu miesiąca ujawni więcej szczegółów.

Każdy dokument pochodzący ze strony amerykańskiej, który potwierdziłby (czas – red.), kiedy Abu Zubaida przebywał na terytorium Polski i co się z nim tu działo, byłby niezwykle istotny – przekonuje mec. Bartłomiej Jankowski, obrońca Zubaidy.

W ujawnionych dotychczas dokumentach brakuje informacji o tym, co działo się z Abd Al-Nashirim w czasie, gdy miał być przetrzymywany w Polsce. Amerykanie – jak mówi mec. Mikołaj Pietrzak, pełnomocnik Saudyjczyka – zostawili czarną dziurę między 21 listopada 2002 r. a wrześniem 2006 r.

Al-Nashiri stanie przed trybunałem wojskowym w Guantanamo za zorganizowanie zamachów na amerykańskie okręty. Grozi mu kara śmierci.

Polskie śledztwo ws. domniemanych więzień CIA potrwa jeszcze co najmniej cztery miesiące. Czy polscy prokuratorzy zdążą dojść do prawdy, zanim Wikileaks ujawni kolejne dokumenty, za które Polska może się wstydzić?

źródło:
Zobacz więcej