Trzęsienie w Japonii przesunęło oś Ziemi

Przesunięcie osi Ziemi może doprowadzić do zmiany współrzędnych astronomicznych (PAP/EPA)

Po najsilniejszym od 140 lat trzęsieniu ziemi w Japonii oś Ziemi została przesunięta o ok. 15 cm – donoszą włoscy naukowcy z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Kataklizm wpłynął również na minimalne skrócenie się każdego dnia i położenie wyspy Honsiu.

Wstrząs o sile 9 stopni w skali Richtera przesunął oś naszej planety o 10-15 cm. Jak poinformowała NASA, kataklizm spowodował, że od teraz nasze dni będą krótsze o 1,6 mikrosekundy.

Honsiu – japońska wyspa, która najbardziej ucierpiała w wyniku tsunami – przesunęła się o 2,4 metra. Dystans wydaje się być mały, jednak – według specjalistów – skutki przemieszczenia mogą być znacznie większe.

Według włoskich naukowców, samo przesunięcie się osi Ziemi może doprowadzić do zachwiania równowagi między rokiem ziemskim a gwiezdnym. Zmianie mogą ulec również współrzędne astronomiczne.

W piątek północno-wschodnią Japonię nawiedziło największe trzęsienie ziemi od 140 lat. Epicentrum znajdowało się u wschodnich wybrzeży wyspy Honsiu, na której leży również Tokio. Wstrząsy wywołały falę tsunami, która osiągała wysokość nawet 10 metrów i niosła z sobą porwane budynki, statki, samochody.

źródło:
Zobacz więcej