
Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.
– Zatrudniona w rosyjskiej sekcji BBC Farida Rustamowa jako trzecia dziennikarka oskarżyła wpływowego parlamentarzystę Leonida Słuckiego o...
zobacz więcej
Redakcje zdecydowały się na ten krok po tym, jak w środę parlamentarna komisja etyki uznała, że Słucki, poseł populistyczno-nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), szef komisji spraw zagranicznych Dumy, nie dopuścił się naruszeń.
Holding medialny RBK, w skład którego wchodzą media o tematyce głównie biznesowej (portal internetowy, gazeta, periodyk i stacja telewizyjna) ogłosił swą decyzję w środę wieczorem. Jak powiadomił, odwołał z Dumy od 21 marca wszystkich dziennikarzy relacjonujących pracę izby.
– Komisja etyki podejmując swoją decyzję uznała faktycznie za normę możliwość molestowania seksualnego dziennikarek przez osoby opisywane w mediach. Nie zgadzamy się z takim podejściem i z uznaniem za normę stanowiska Dumy w tej kwestii – powiedziała szefowa głównej redakcji holdingu Jelizawieta Golikowa.
RBK zapewnił przy tym, że będzie nadal publikował informacje o działalności niższej izby parlamentu w interesach swych odbiorców.
Prokurator generalny Nowego Jorku Eric Schneiderman poinformował w niedzielę, że została wniesiona sprawa przeciwko Weinstein Company, a także...
zobacz więcej
Jeden z głównych dzienników rosyjskich, „Kommiersant”, zapowiedział ze swej strony bojkot Słuckiego i samej komisji etyki. Redakcja oświadczyła, że przerywa z nimi kontakty, bowiem – jak oceniła – „nasze poglądy etyczne są rozbieżne”.
Portal internetowy Lenta.ru ogłosił w mediach społecznościowych, że zrywa kontakty ze Słuckim i usuwa wszelkie materiały o nim, które nie są związane ze sprawą molestowania dziennikarek.
Molestowane dziennikarki
Sprawa ta wybuchła pod koniec lutego, gdy telewizja Dożd opublikowała relacje trzech dziennikarek, nie ujawniających swej tożsamości. Następnie o molestowaniu ze strony Słuckiego poinformowały: Farida Rustamowa z rosyjskiej redakcji BBC, zastępczyni redaktora naczelnego stacji telewizyjnej RTVi Jekatierina Kotrikadze oraz producentka telewizji Dożd Daria Żuk.
1 marca komisji etyki przedstawiono oficjalnie sformułowane zarzuty pod adresem deputowanego. Komisja rozpatrzyła je za zamkniętymi drzwiami i oświadczyła w środę, że w zachowaniu Słuckiego nie dopatrzyła się naruszeń. Deputowany zaprzecza oskarżeniom.
Słucki jest parlamentarzystą od 1999 roku.
Zanim objął stanowisko szefa komisji spraw zagranicznych, był niegdyś jej wiceprzewodniczącym, a potem kierował w Dumie komisją ds. Wspólnoty Niepodległych Państw. W marcu 2014 roku został objęty zachodnimi sankcjami nałożonymi w reakcji na politykę Rosji wobec Ukrainy. UE oceniła wówczas, że Słucki aktywnie wspierał użycie sił zbrojnych na Ukrainie i aneksję Krymu.