Miasto skarży uzasadnienia decyzji komisji weryfikacyjnej. „Niebywały skandal”

aktualizacja: 13:06 wyślijdrukuj

Prezydent Warszawy Hanna-Gronkiewicz zaskarżyła do sądu ustalenia komisji weryfikacyjnej, na podstawie których przywrócono miastu kilka nieruchomości – ustalił portal Onet.pl. Na konferencji prasowej zapewniała, że skarżone są nie decyzje, a „uzasadnienia, które mają błędy prawne”.

Według portalu do 10 października Miasto Stołeczne Warszawa, reprezentowane przez Gronkiewicz-Waltz, złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego pięć skarg na uzasadnienie decyzji komisji weryfikacyjnej, dotyczące uchylenia reprywatyzacji i odmowy uwzględnienia wniosku dekretowego.

Kwestia setek milionów

We wnioskach wskazano, że chodzi o głośne nieruchomości leżące w samym centrum stolicy: Chmielną 70, Sienną 29, Twardą 8 i 10, warte setki milionów złotych.

Onet twierdzi, że miasto wniosło do sądu o uchylenie tych ustaleń, które obciążają urzędników stołecznego ratusza, przeprowadzających czynności reprywatyzacyjne.

Według portalu zaskarżone decyzje stwierdzają m.in. bierność prezydenta Warszawy, nieustalenie w sposób prawidłowy kręgu stron postępowania dekretowego, zaniechanie czynności dowodowych i akceptowanie przez ścisłe kierownictwo warszawskiego ratusza, w tym samą Gronkiewicz-Waltz, wydawania decyzji reprywatyzacyjnych. Do sprawy odniósł się przewodniczący komisji reprywatyzacyjnej Patryk Jaki. Wiceminister sprawiedliwości ocenił na Twitterze, że prezydent Warszawy „nie chce, aby majątek wrócił do miasta”. „Lepiej, aby został w rękach handlarzy! Niebywały skandal” – stwierdził.

„Jak człowiek myśli, że już nic gorszego ws. afery reprywatyzacyjnej nie może się wydarzyć to Hanna Gronkiewicz-Waltz skarży korzystne dla miasta decyzje!” – wyraził oburzenie.

Wybrane dla Ciebie