Twórca ustawy o VAT alarmował rząd Tuska o wyłudzeniach. Raport zlekceważono

aktualizacja: 11:42 wyślijdrukuj
Prof. Witold Modzelewski sugerował zdecydowane działania przeciwko przestępcom gospodarczym (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Dziennik „Super Express” dotarł do raportu prof. Witolda Modzelewskiego z czerwca 2014 r., który informował rząd PO-PSL o lawinowo rosnących zwrotach podatków. Władze zlekceważyły to opracowanie. Ówczesny wiceminister finansów Janusz Cichoń nazwał je „tendencyjnym”.

Prof. Witold Modzelewski jest twórcą ustawy o VAT i byłym wiceministrem finansów z lat 1992-96. W czerwcu 2014 r., w czasach rządów PO-PSL przekazał swój raport o wyłudzeniach VAT do Ministerstwa Finansów, którym kierował Mateusz Szczurek, a jego zastępcą był m.in. Janusz Cichoń.

„Niemoc w zwalczaniu wyłudzeń tych podatków może zostać przełamana w wyniku działań organów ścigania prowadzących śledztwa w kierunku wykrycia przestępstw prania brudnych pieniędzy” – sugerował ceniony ekonomista.

Profesor spotkał się z krytyką Cichonia, który w zacytowanej przez gazetę odpowiedzi na raport pisał: „W przedstawionej »analizie« używa się sformułowań cynicznych i wręcz obraźliwych, wskazujących na brak obiektywizmu. (...) Zaprezentowany materiał nie zasługuje na miano raportu”. W rozmowie z „SE” Cichoń przekonywał, że resort zajął się problemem VAT. – Pracowaliśmy nad ordynacją podatkową, realizowaliśmy plan działań, które miały za zadanie uszczelnić system VAT. Monitorowaliśmy sytuację, byliśmy zaniepokojeni – dowodził.

Wybrane dla Ciebie