„Jesteśmy obrońcą wspólnego rynku w UE”. Wicepremier Morawiecki z wizytą w USA

aktualizacja: 08:08 wyślijdrukuj
Wicepremier Morawiecki zachęcał Polaków mieszkających w USA do powrotu do Polski (fot. TVP Info)

Spotkania z biznesmenami i przedstawicielami administracji amerykańskiej to główne punkty wizyty ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego Stanach Zjednoczonych. Wicepremier spotkał się już z Polonią w Chicago.

Zapytany podczas spotkania z dziennikarzami o nieuczciwe postępowanie niektórych krajów Unii Europejskiej w kwestiach gospodarczych Morawiecki podkreślił, że Polska nie zamierza wychodzić ze Wspólnoty.

– Jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, nawet odważnie pokazujemy nowe cele Unii. My jesteśmy w Unii obrońcą wspólnego rynku i obrońcą wolnego rynku. Dlatego trochę żałuję, że brexit się zdarzył, ponieważ wraz z Wielką Brytanią Polska broniła w Brukseli zasad jednolitego rynku europejskiego. My walczymy o swobodę świadczenia usług – podkreślił.

Wizyta wicepremiera potrwa do soboty; obejmuje pobyt w Chicago, Waszyngtonie i Nowym Jorku. Morawiecki ma nadzieję przekonać do inwestowania w Polsce poważne i liczące się przedsiębiorstwa. Było to przedmiotem rozmowy podczas spotkania z chicagowską Polonią. Poruszono także kwestię likwidacji wiz dla Polaków.
Zachęcał do powrotu

Morawiecki zachęcał również rodaków, by wracali do kraju. Przekonywał, że są potrzebni ojczyźnie i każdy jest wstanie znaleźć w niej swoje miejsce. Minister zapewniał, że w Polsce bardzo łatwo otworzyć firmę. Podkreślał, że prezydent Donald Trump realizuje obietnice zacieśnienia współpracy złożone podczas wizyty w Polsce. – Dzieje się tak zarówno w dziedzinie wojskowej, jak i – na przykład – w bardzo ważnym obszarze energetyki.

Na spotkaniu przedstawiciele amerykańskiej Polonii sugerowali również, że chcieliby mieć swojego przedstawiciela w polskim Senacie. Minister finansów i rozwoju udaje się teraz do Waszyngtonu gdzie weźmie udział w dorocznym spotkaniu gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Morawiecki jako gubernator MFW z Polski będzie uczestniczył w spotkaniach z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych 189 krajów należących do MFW i BŚ. Ich tematem będą wyzwania, które stoją przed globalną gospodarką, perspektywy zrównoważonego i stabilnego wzrostu gospodarczego, walka z ubóstwem, wspieranie rozwoju regionalnego.

Wybrane dla Ciebie