TYLKO W TVP

Rosjanin wydalony z Polski na wniosek szefa ABW. Utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi

aktualizacja: 13:04 wyślijdrukuj
Na wniosek szefa ABW wydalono z Polski obywatela Federacji Rosyjskiej (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski )

Na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego został wydalony z Polski Dmitryi K., naukowiec i przedstawiciel Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych w Moskwie. Informację jako pierwsze podały „Wiadomości” TVP. Według nieoficjalnych informacji to wykładowca Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł bliskich sprawie wydalony to wykładowca Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Jest profesorem tytularnym tej uczelni, wykładał na Wydziale Historycznym Akademii w Katedrze Historii Najnowszej.

– Z ustaleń ABW wynikało, że jest to człowiek zaangażowany w inicjowanie i prowadzenie elementów tzw. wojny hybrydowej przeciwko naszemu krajowi. Z ustaleń ABW wynika również, że mężczyzna utrzymywał aktywne kontakty ze służbami wywiadowczymi Federacji Rosyjskiej – powiedział TVP Info Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora służb specjalnych.

– Mężczyzna korzystał w Polsce z pewnej przykrywki, jaką dawała mu współpraca z Rosyjskim Instytutem Studiów Strategicznych w Moskwie. Prezentował siebie jako badacz, naukowiec; dzięki temu pozyskiwał szereg kontaktów w środowiskach naukowców i dziennikarzy. Dzięki swojej wiedzy o osobach o światopoglądzie sprzyjającym Federacji Rosyjskiej wynajdywał je i proponował im współpracę naukową, publikacje w różnych instytutach naukowych w Rosji, a także wyjazdy czy konferencje naukowe, jednocześnie instruując te osoby, co należy mówić i jak formułować swoje wypowiedzi, żeby było to korzystne dla Federacji Rosyjskiej – dodał rzecznik.
Żaryn poinformował, że w latach 2016-17 mężczyzna przeprowadził „ofensywę, która spowodowała, że jego grupa współpracowników bardzo się rozrosła i realnie szkodziła polskim interesom narodowym”.

– Mężczyzna wiele uwagi poświęcał stosunkom polsko-ukraińskim. Jego grupa działała na rzecz wzmacniania pewnych napięć między Polską a Ukrainą. Prowadził również szereg inicjatyw związanych z kampaniami informacyjnymi na rzecz Rosji, stymulował i prowadził działania, które miały być przedstawiane jako oddolny opór przeciwko ustawie, która pozwala polskim władzom likwidować pomniki stawiane sowieckim żołnierzom w naszym kraju – dodał rzecznik.
Autor ponad 80 prac naukowych

Z publikacji naukowych K., zamieszczonych na stornie internetowej pułtuskiej akademii, wynika, że oprócz dawnej historii Polski i stosunków polsko-rosyjskich na przestrzeni wieków pisał m.in. o historii pierwszej wojny światowej, ale też o regionalnych aspektach polskiej polityki bezpieczeństwa.

Ze strony RISS wynika, że jest doktorem nauk historycznych specjalizującym się w polskiej historiografii. Pracował w Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Nowosybirsku. Jest autorem ponad 80 prac naukowych na temat polskiego spojrzenia na historię Rosji i roli politycznych i historycznych mitów w relacjach między Polską i narodami wschodniosłowiańskimi.

Wybrane dla Ciebie