„Wszystko ma krążyć wokół człowieka”. „Polskie Kompasy” wręczone

aktualizacja: 06:55 wyślijdrukuj
Gala odbyła się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych (fot. P.Tracz/KPRM)

Wicepremier Mateusz Morawiecki otrzymał specjalną nagrodę „Gazety Bankowej” – „Złoty Polski Kompas 2017”. – Jednym z naszych celów jest to, aby mali i średni polscy przedsiębiorcy najszybciej urośli, bo to na nich będzie się opierała gospodarka przyszłych lat – podkreślił w przemówieniu.

Podczas uroczystej gali w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie premier Beata Szydło, zeszłoroczna laureatka nagrody, podkreśliła, że priorytetem rządu w tym roku jest gospodarka.

W dobrym kierunku

– Rok temu, odbierając nagrodę Polski Kompas 2016, chciałam, żeby ten kompas prowadził nas w dobrym kierunku, w którym zobowiązaliśmy się w kampanii wyborczej i który wyznaczyli nam Polacy. Dziś mogę powiedzieć, że łódź, którą płynie biało-czerwona drużyna, płynie według tego kompasu w kierunku, który sobie założyliśmy – podkreśliła.

Minister rozwoju i finansów w wystąpieniu po otrzymaniu nagrody zaznaczył, że małym i średnim przedsiębiorcom jest niełatwo. – Dlatego staramy się różne ułatwienia wprowadzać – wyjaśnił. – To nagroda dla całego zespołu gospodarczego, bardzo szerokiego, w rządzie i poza rządem. Mnóstwo osób pracuje nad tym, aby polska gospodarka jak najlepiej się rozwijała – powiedział Morawiecki, dziękując za nagrodę.

Wicepremier przypomniał, że premier Szydło często podkreśla, że gospodarki nie można rozwijać w oderwaniu od rodzin, ludzi i obywateli, od przedsiębiorców, od konsumentów. – Wszystko ma krążyć wokół człowieka – zaznaczył.
Nagrody „Polski Kompas” przyznawane są przez „Gazetę Bankową” osobom i instytucjom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju polskiej gospodarki. W tym roku, obok wicepremiera, Polskie Kompasy przyznano także Grupie Energa, PZU Zdrowie i PKN Orlen.

Specjalne wyróżnienie „Polski Kompas 2017” otrzymał także Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, za walkę z przestępczą reprywatyzacją. Powiedział, że to nagroda nie dla niego, a wszystkich ofiar i osób walczących ze złodziejską reprywatyzacją.

– Praca komisji pokazuje, że państwo polskie potrafi się podnieść i wygrywać z nieuczciwością – stwierdził. Redakcja „Gazety Bankowej” trzy lata temu powróciła do swoich przedwojennych tradycji. Przygotowuje coroczne podsumowania stanu gospodarki, przeglądu instytucji finansowych i ubezpieczeniowych, a także spółek notowanych na GPW i zgłoszonych w UKNF.

Redaktor naczelny „Gazety Bankowej” Maciej Wośko mówił, że w tym roku redakcja zaprosiła do współtworzenia rocznika nie tylko dziennikarzy ekonomicznych i analityków polskiego rynku.

– Oddaliśmy łamy uczestnikom rynku finansowego – szefom przedsiębiorstw reprezentujących branże omawiane w poszczególnych działach, przedstawicielom największych spółek Skarbu Państwa, a także kreatorom zmian gospodarczych i architektom przepisów, przedstawicielom rządu – reprezentującym kluczowe resorty ściśle wpływające na polską gospodarkę – powiedział Wośko.

Wybrane dla Ciebie