Kilkunastometrowa planetoida przeleci blisko Ziemi. Czy coś nam grozi?

aktualizacja: 18:29 wyślijdrukuj
fot
Kilkunastometrowa planetoida przeleci blisko Ziemi (fot. Shutterstock/sdecoret)

Kilkunastometrowa planetoida 2012 TC4 przeleci w czwartek w odległości ok. 50 tys. km od Ziemi. Będzie więc wtedy prawie osiem razy bliżej naszej planety niż Księżyc – poinformował dr Paweł Wajer z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

– Obserwacje wskazują, że obiekt nie zderzy się z Ziemią – zapewnił dr Paweł Wajer z CBK PAN.

Symulacje prowadzone przez dr. Wajera pokazują, że planetoida 2012 TC4 minie Ziemię w odległości 50 153 km plus minus 167 km. Porównywalne wyniki uzyskano i w innych ośrodkach badawczych.

Naukowiec zwrócił uwagę, że odległość Ziemia - Księżyc to w przybliżeniu 400 tys. km. Planetoida znajdzie się więc w odległości prawie osiem razy mniejszej niż odległość do naszego naturalnego satelity.

Wcześniejsze szacunki nie były tak dokładne. Jeszcze w lipcu tego roku NASA podawała, że planetoida może minąć Ziemię w odległości między 68 a 270 tys. km. Teraz - po kilku kolejnych miesiącach obserwacji planetoidy - można bardziej sprecyzować przewidywania. – Im mamy więcej obserwacji obiektu, tym dokładniej potrafimy przewidzieć jego orbitę. Ta planetoida była obserwowana przez krótki czas w 2012 r., kiedy też zbliżyła się do Ziemi. Potem - ponieważ to mały obiekt - nie mógł być obserwowany. A teraz, kiedy znowu stał się widoczny, można było wykonać dokładniejszych obserwacji – wyjaśnił dr Wajer.
Naukowiec zaznaczył, że planetoida 2012 TC4 jest niewielka - jej średnica wynosi ok. kilkanaście metrów. – Planetoida 2012 TC4 nawet gdyby zderzyła się z Ziemią, pewnie nie zaszkodziłaby nam jakoś strasznie. Pewnie w atmosferze rozpadłaby się na wiele fragmentów, jak obiekt w Czelabińsku – skomentował dr Wajer. Planetoida, która w 2013 r. wpadła w atmosferę Ziemi w okolicach Czelabińska, miała niecałych 20 metrów średnicy.

Fizyk zwrócił uwagę, że takiego typu obiekty przelatają w pobliżu Ziemi dość często, tylko nie zawsze jesteśmy w stanie je zauważyć. – Jest prowadzony regularny monitoring, ale nie całego nieba – poinformował dr Wajer.

Planetoida 2012 TC4 została odkryta 4 października 2012 r. w programie badawczym systematycznej i ciągłej obserwacji nieba Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope And Rapid Response System). Ponownie do Ziemi zbliży się za dwa lata, wtedy jednak znajdzie się w znacznie większej odległości.

Wybrane dla Ciebie