Merkel bez owijania w bawełnę: spodziewaliśmy się lepszych wyników

aktualizacja: 19:37 wyślijdrukuj
fot
Spodziewaliśmy się lepszych wyników – pwoiedział kanclerz Niemiec do swoich zwolenników w wieczór wyborczy (fot. Alexander Koerner/Getty Images)

– Chyba nie musimy owijać w bawełnę – spodziewaliśmy się lepszych wyników – tak kanclerz Niemiec przywitała swoich zwolenników w wieczór wyborczy w centrali CDU w Berlinie. – Strategiczne cele zostały osiągnięte – podsumowała – jesteśmy najsilniejsi. Angela Merkel dodała, że koalicję CDU/CSU czeka kadencja pełna wyzwań. Chodzi o utrzymanie Unii Europejskiej – powiedziała. W dalszej kolejności wymieniła kryzys migracyjny.

Kanclerz zasugerowała po ogłoszeniu wyników sondaży exit polls, że część elektoratu chadeków wsparła AfD, eurosceptyczną Alternatywę dla Niemiec. AfD sprzeciwia się także imigracji, szczególnie z państw muzułmańskich. Merkel wyraziła nadzieję, że tych wyborców uda się przyciągnąć ponownie.

W Niemczech w niedzielę wieczorem zakończyły się wybory do Bundestagu. 61,5 miliona Niemców uprawnionych do głosowania mogło zdecydować, kto będzie rządził krajem przez najbliższe cztery lata. Według pierwszych prognoz koalicja CDU/CSU zdobyła 32,5 proc. głosów, SPD z Martinem Schulzem na czele – 20 procent. Trzecią siłą w Bundestagu będzie AfD z wynikiem 13,5 procent. Takie rezultaty podała telewizja ARD na podstawie exit polls.

Wybrane dla Ciebie