TYLKO W TVP

„Reforma wymiaru sprawiedliwości staje się faktem”. W poniedziałek projekty ustaw prezydenta

aktualizacja: 20:00 wyślijdrukuj
Katarzyna Lubnauer i Wojciech Skurkiewicz rozmawiali o reformie sądownictwa (fot. TVP Info)

– Czekamy z niecierpliwością i wielkim zainteresowaniem na projekty ustaw o Sądzie Najwyższych i KRS, które trafią do Laski Marszałkowskiej już w poniedziałek. Będziemy nad nimi intensywnie pracować – powiedział w programie „Gość Wiadomości” Wojciech Skurkiewicz (PiS). – Cudów się nie spodziewam – mówiła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty mają być przedstawione w poniedziałek 25 września.

– Reforma wymiaru sprawiedliwości staje się faktem. Te 81 proc. opinii publicznej, które oczekuje zmian w wymiarze sprawiedliwości, jest dla nas dodatkowym motorem i bodźcem do podjęcia tych działań – powiedział Wojciech Skurkiewicz. Zapowiedział intensywną pracę nad projektami, „żeby jak najszybciej te przepisy mogły wejść w życie”.

– Cudów się nie spodziewam. Te ustawy nie mają nic wspólnego z czymś, co moglibyśmy nazwać reformą sądownictwa. Są przykładem tego, w jaki sposób PiS chce przejąć władzę sądowniczą – oceniła Katarzyna Lubnauer.

Wybrane dla Ciebie