TYLKO W TVP

Gowin: dyplomy polskich uczelni straciły prestiż

aktualizacja: 09:08 wyślijdrukuj
Wicepremier Jarosław Gowin(fot. PAP/Paweł Supernak)

– Ostatnio Uniwersytet Warszawski awansował o ponad 100 pozycji w rankingu szanghajskim, ale uczelnie polskie znajdują się dużo poniżej poziomu, na którym mogłyby kształcić studentów jak i prowadzić badania naukowe – stwierdził w programie „Minęła 8” w TVP Info minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) trwają prace nad tzw. Konstytucją dla nauki, czyli nową ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce, zwaną też Ustawą 2.0. W proces tworzenia założeń do nowych przepisów włączone zostało środowisko naukowe.

Gotowy projekt ustawy przedstawi 19 września w Krakowie na Narodowym Kongresie Nauki wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Ministerstwo planuje, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym wejdzie w życie w październiku 2018 r. Jednak uczelnie będą miały 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie na uchwalenie statutów na podstawie nowych przepisów.

 – Uniwersytet Warszawski jako jedyna uczelnia zaczął przystosowywać się do zmian, które ja planuje w nowej ustawie, zanim ta ustawa jeszcze weszła w życie – powiedział wicepremier.

Po czym dodał: – Mówię to z dużym uznaniem wobec całej społeczności akademickiej UW, ten awans był zasłużony, mam nadzieję, że inne uczelnie nie będą czekały na 1 października 2018 r., kiedy mam nadzieję, ustawa mojego autorstwa wejdzie w życie.

– Niestety, dyplomy polskich uczelni straciły prestiż. Jednym z celów nowej ustawy jest odbudowa prestiżu polskich uczelni – skonkludował prezes Polski Razem.

Wybrane dla Ciebie