Policjanci odnaleźli pastorał św. Stanisława

aktualizacja: 17:53 wyślijdrukuj
XIX-wieczny zabytek skradziono pod koniec ubiegłego roku (fot. malopolska.policja.gov.pl)

Krakowscy policjanci odnaleźli zabytkowy, XIX-wieczny pastorał św. Stanisława. Został on skradziony z dziedzińca klasztoru ojców paulinów na Skałce.

XIX-wieczny pastorał, który trzymała w ręce figura św. Stanisława stojąca w sadzawce na dziedzińcu klasztoru na Skałce, został ukradziony na przełomie października i listopada zeszłego roku.

Przedmiot wyceniony został na co najmniej 5 tys. zł. Z uwagi na fakt, że figura św. Stanisława, której elementem jest ów pastorał, figuruje w rejestrze zabytków ruchomych woj. małopolskiego, policjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście–Zachód rozpoczęli śledztwo w sprawie kradzieży dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury.
Pastorał św. Stanisława odnalazł się na krakowskim Kazimierzu (fot. malopolska.policja.gov.pl)
Ukryty w opuszczonej piwnicy

Od momentu zgłoszenia kradzieży rozpoczęły się szeroko zakrojone poszukiwania. Policjanci sprawdzali skupy złomu, kontrolowali targowiska, na których sprzedaje się starocie i przeczesywali aukcje internetowe.

W sierpniu ustalili, że pastorał może znajdować się w jednej z kamienic na krakowskim Kazimierzu. Znaleźli go w opuszczonej piwnicy w tej kamienicy.

Trwa ustalanie kręgu osób, które mogły mieć związek z kradzieżą i ukryciem pastorału. Zabytkowy przedmiot trafił do laboratorium kryminalistycznego, a po badaniach wróci na swoje miejsce.

Wybrane dla Ciebie