TYLKO U NAS

Seria materiałów TVN24 o Trybunale. Lista manipulacji

aktualizacja: 14:40 wyślijdrukuj
(fot. TVN24)

Stacja TVN24 wyemitowała w środę serię materiałów o Trybunale Konstytucyjnym, prezes Julii Przyłębskiej i wiceprezesie Mariuszu Muszyńskim. Nie zabrakło w nim manipulacji, np. przy podawaniu liczby orzeczeń wydanych w ostatnich latach. Z materiału dotyczącego sędziego Muszyńskiego mogliśmy się za to dowiedzieć, jakie nosi skarpetki.

„Po wątpliwym pod względem prawnym mianowaniu Julii Przyłębskiej na prezesa, nowa szefowa jedzie wprost do siedziby Trybunału” – tymi słowami zaczął się jeden z materiałów, które 13 września wyemitował TVN24. Reporter Tomasz Marzec zasugerował, że jest coś złego w fakcie, iż sędzia Julia Przyłębska po nominowaniu ją na nowego prezesa TK przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim – jedzie do siedziby Trybunału.

Autor materiału, powielając przekaz polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, nie wspomniał, że dokładnie tego samego dnia wybór prezes TK w publicznej wypowiedzi dla mediów jako zgodny z prawem uznał nawet jej wróg – prof. Stanisław Biernat. Ówczesny wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego 21 grudnia 2016 r. pytany o wybór szefowej TK, stwierdził: „Uznajemy to. Mówię na pewno w imieniu własnym, mogę chyba powiedzieć w imieniu wszystkich sędziów.”
Nie ma wątpliwości, że przemilczenie tej wypowiedzi było celowe, ponieważ w materiale pojawia się fragment z tej konferencji sędziego Biernata. Jednak brak w nim wypowiedzi o uznaniu legalności wyboru nowej prezes. Dalej dowiadujemy się od jednego z anonimowych rozmówców reportera, że życzenia świąteczne wysłane przez Julię Przyłębską cztery dni przed Bożym Narodzeniem były prowokacją.
(fot. TVN24)
Oto treść „prowokacyjnych” życzeń: „Szanowni Państwo! Niech Święta Bożego Narodzenia będą czasem pokoju, źródłem nadziei, okazją do zadumy i wielu radości w gronie najbliższych”.

W odpowiedzi na życzenia – cytowany przez TVN24 anonimowy dr habilitowany nauk prawnych odpisał, wysyłając wypowiedzenie umowy o pracę.

W nagraniu pojawia się jeszcze kilku anonimowych świadków „wizyt polityków w Trybunale”. Osoby te wypowiadają się z zaciemnionymi twarzami, a ich głos został – jak w produkcjach o członkach mafii – zniekształcony. „Ja po prostu nie chciałem mieć z tymi ludźmi nic wspólnego” – mówi jeden z anonimowych świadków TVN.
Materiał z informacji o wizycie w Trybunale posła Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka, który reprezentuje posłów w sprawach przed TK, wyciąga – opierając się na anonimowych świadkach - wniosek, że orzeczenia TK są konsultowane. W kolejnym materiale TVN24, przy podawaniu danych dotyczących orzeczeń TK, przedstawiono statystyki za lata 2007-17, ale z pominięciem 2016 r., czyli ostatniego roku, w którym Trybunałem kierował prezes Andrzej Rzepliński.
(fot. TVN24)
Sporo uwagi w programie „Czarno na białym” TVN24 poświęcono wiceprezesowi TK, Mariuszowi Muszyńskiemu. W oparciu o tekst „Gazety Wyborczej” oskarżony został o bycie agentem Urzędu Ochrony Państwa (UOP).

Jako autorytet w moralnej ocenie wpisów sędziego na Twitterze wystąpiła w tym programie z kolei Ewa Siedlecka – dziennikarka „Polityki”, znana ze stwierdzenia, że prezydent Andrzej Duda został „przecwelony przez PiS”. Sam Muszyński został oceniony w materiale również przez pryzmat zdjęcia jego butów i skarpetek.

Wybrane dla Ciebie