May przygotowuje „ważne przemówienie”. Wygłosi je we Florencji

aktualizacja: 08:08 wyślijdrukuj
fot
Theresa May (fot. PAP/EPA/NEIL HALL)

Brytyjska premier Theresa May wygłosi w piątek, 22 września we Florencji „ważne przemówienie” dotyczące przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską – poinformowała w środę brytyjska agencja Press Association (PA), powołując się na Downing Street.

Spekulacje na temat wystąpienia szefowej rządu pojawiały się w brytyjskich mediach od kilkunastu dni.

Załagodzić atmosferę

Według przecieków, May ma spróbować załagodzić napiętą atmosferę pomiędzy obiema stronami i przełamać impas w negocjacjach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, m.in. sugerując konkretne rozwiązania w sprawie rozliczeń związanych z unijną perspektywą budżetową do 2020 roku.

W środę późnym wieczorem Downing Street potwierdziło, że May wybierze się do włoskiej Florencji, gdzie „przedstawi postęp w dotychczasowych negocjacjach w sprawie Brexitu i podkreśli rządową chęć bliskiego i specjalnego partnerstwa z UE”.

– Premier chciała wygłosić przemówienie o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w jej historycznym sercu. Pomiędzy Wielką Brytanią a Florencją, miastem znanym ze swojej siły handlowej, istniały na przestrzeni wieków głębokie relacje kulturalne i gospodarcze. Wraz z wyjściem z Unii Europejskiej chcemy zachować te bliskie więzi – powiedział cytowany przez Press Association rzecznik szefowej rządu.
We wtorek poinformowano, że rozpoczęcie czwartej rundy rozmów zostało przesunięte o tydzień – na poniedziałek 25 września. Wielu dziennikarzy sugerowało, że zmiana terminu może mieć związek z ewentualnym przemówieniem, ale służby prasowe Downing Street zdementowały tę informację.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Brukseli główny negocjator z ramienia UE Michel Barnier ocenił, że postęp w rozmowach jest zbyt powolny i nieumożliwiający przejście do kolejnego etapu dyskusji o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w październiku br., jak dotychczas zakładały obie strony.

Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

Wybrane dla Ciebie