W błocie po uszy dla Matki Boskiej

Takim bogactwem świąt i zabaw, jakie ma Hiszpania, chyba nie może się pochwalić żaden inny kraj. Fiesty odbywają się co chwilę w różnych miejscowościach, bo każda okazja jest dobra, żeby się zabawić. A jedną z ciekawszych imprez jest Cascamorras Festival. Odbywa się on w Baza i Guadix i ma już ponad 500-letnią historię.

Jeśli wierzyć legendom, w 1490 roku, po rekonkwiście, podczas prac budowlanych w mieście Baza jeden z robotników usłyszał wołanie spod gruzowiska. Po odsunięciu kamieni okazało się, że znajdował się tam posąg Matki Boskiej.

Jako że robotnik był z Guadix, zaniósł pomnik do swojego miasta. Jednak władze Baza przejęły znalezisko. Po licznych nieporozumieniach sądy ustaliły, że posąg pozostanie w Baza, ale mieszkańcy Guadix mają prawo raz do roku celebrować znalezisko.

Postanowiono również, że jeżeli w czasie jakiegoś święta uda się mieszkańcowi Guadix dotrzeć czystemu do posągu, figurka Matki Boskiej wróci z nim do jego miasta. Dzisiaj fiesta przebiega tak, że młodzi ludzie z Guadix idą do Baza, gdzie czekają na nich wymalowani na czarno i zaopatrzeni w oleiste substancje mieszkańcy. Dotąd nikomu czystemu nie udało się dotrzeć do posągu.