Od Monteverdiego po Moniuszkę. 52. Festiwal Wratislavia Cantans

aktualizacja: 16:15 wyślijdrukuj
Wratislavia Cantans to największy i najbardziej prestiżowy festiwalu muzyki poważnej na Dolnym Śląsku (fot. nfm.wroclaw.pl/Lukasz_Rajchert)

Operą Claudia Monteverdiego „Powrót Ulissesa do ojczyzny” rozpocznie się w czwartek we Wrocławiu 52. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. W programie tegorocznej edycji znalazły się m.in. wykonania dzieł Telemanna, Mozarta i Moniuszki. Patronat nad festiwalem sprawuje Telewizja Polska.

Wratislavia Cantans to największy i najbardziej prestiżowy festiwalu muzyki poważnej na Dolnym Śląsku. Jego organizatorem jest Narodowe Forum Muzyki. W tym roku imprezie towarzyszy hasło „Recitar Cantando”. To – jak podkreślają organizatorzy – nawiązanie do początku opery jako gatunku muzycznego, a szerzej rzecz biorąc – do renesansowego przełomu w muzyce.

– Ten przełom dokonał się w muzyce w XVII w. za sprawą tego, co wydarzyło się na styku muzyki i teatru. Wówczas to podjęto próby zrekonstruowania tragedii greckich – powiedział dyrektor generalny festiwalu Andrzej Kosendiak.

Dyrektor artystyczny festiwalu Giovanni Antonini podkreślił, że hasło tegorocznej edycji nawiązuje do postaci Claudia Monteverdiego, którego 450. rocznica urodzin przypada w tym roku. – To kompozytor, który kształtował nowe trendy w muzyce europejskiej, zapoczątkował narodziny opery – mówił Antonini.
Koncerty nie tylko we Wrocławiu

Na otwarcie festiwalu przygotowano wykonanie opery Monteverdiego „Powrót Ulissesa do ojczyzny”. Była to pierwsza, pełnowymiarowa opera Monteverdiego napisana dla teatrów greckich. Jednym z reżyserów tego spektaklu i dyrygentem jest Brytyjczyk, sir John Eliot Gardiner.

Podczas festiwalu będą wykonywane również inne dzieła Monteverdiego, w tym m.in. „Vespro della Beata Vergine”. Program obfituje także w wykonania dzieł Georga Philippa Telemanna – z okazji przypadającej w tym roku 250. rocznicy śmierci tego kompozytora. Melomani będą mieli okazję wysłuchać m.in. jego „Pasji” do libretta Bartholda Heinricha Brockesa. Kosendiak podkreślił, że w programie festiwalu znalazły się również „Widma” Stanisława Moniuszki. To nietypowe widowisko sceniczne, łączące sceny z mickiewiczowskich „Dziadów” z muzyką.

Festiwal zakończy się 17 września wykonaniem opery Mozarta „Łaskawość Tytusa”. Scenerią koncertów festiwalowych będą sale koncertowe Narodowego Forum Muzyki oraz wnętrza wrocławskich świątyń. Podobnie jak w poprzednich latach część koncertów odbędzie się w innych miastach Dolnego Śląska.

Honorowym patronatem objęła festiwal Telewizja Polska.

Wybrane dla Ciebie