Cała Polska czyta „Wesele”. Narodowe Czytanie rozpoczęło się w Ogrodzie Saskim

aktualizacja: 12:16 wyślijdrukuj

Narodowe Czytanie odbywa się już po raz szósty. Tym razem wybór padł na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli ogólnopolską akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Jak mówił prezydent, ogłaszając lekturę na tegoroczne Narodowe Czytanie, odbędzie się ono w roku poprzedzającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tymczasem dramat Wyspiańskiego, to portret Polaków „przełomu XIX i XX wieku, (...) w przededniu odzyskania niepodległości”.

Utwór zwyciężył podczas internetowego głosowania. Konkurował z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego. Łącznie oddano blisko 37 tys. głosów, a „Wesele” uzyskało prawie 18 tys.
Na ulicach, w parkach, na placach...

Dramat Wyspiańskiego będzie można usłyszeć w całym kraju – na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury. W Warszawie czytanie rozpoczęło się o godz. 12.00. Oprócz pary prezydenckiej, wezmą w nim udział znani polscy aktorzy, między innymi: Paweł Królikowski, Izabela Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska i Małgorzata Foremniak.

Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka na żywo: w I akcie – zespołu Zakopower, w II – Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, a w III – zespołu Janusz Prusinowski Kompania.

Co już czytaliśmy?

Publiczne czytanie największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, obejmując patronat nad tym wydarzeniem. Czytany był wówczas „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, następnie słuchaliśmy dzieł Aleksandra Fredry i Trylogii Henryka Sienkiewicza, dwa lata temu „Lalki” Bolesława Prusa, a w ubiegłym roku – „Quo vadis” Sienkiewicza.

W pierwszym roku w akcji wzięło udział 60 miejscowości, w drugim – 750, a w ubiegłym – ponad 2200.

Wybrane dla Ciebie