Superkondensator z liści. Przyszłość motoryzacji rośnie przy drodze

aktualizacja: 11:25 wyślijdrukuj
fot
Materiał z liści drzew z rodzaju Paulownia ma niezwykłe właściwości (fot. Wiki/I, Jean-Pol GRANDMONT)

Grafenowe superkondensatory, choć są najnowszym osiągnięciem techniki, wkrótce mogą przejść do lamusa. Naukowcy odkryli, że znacznie większą pojemność elektryczną można osiągnąć z liści pewnego rodzaju chińskich drzew.

Drzewa z gatunku paulownia można często spotkać na poboczach dróg w północnych Chinach. Na zimę zrzucają liście, które są potem spalane w piecach, co ma dodatkowo zanieczyszcza powietrze. Być może wkrótce będą miały o wiele bardziej korzystne zastosowanie.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Technologicznego Qilu odkryła prosty sposób na stworzenie z liści materiału, który można wykorzystać w przemyśle elektronicznym. Po wysuszeniu i sproszkowaniu liści, a potem podgrzewaniu powstaje proszek złożony z miniaturowych węglowych sfer.

Niezwykłe właściwości

Gdy proszek poddaje się działaniu roztworu wodorotlenku potasu, a później stopniowo podgrzewa do 850 st. Celsjusza, powstaje wysoce porowaty proszek, który ma dużą powierzchnię. Właśnie ona zapewniają mu niezwykłe właściwości elektryczne.

Eksperymenty wykazały, że materiał idealnie nadaje się do produkcji superkondensatorów. Jego pojemność elektryczna to bowiem 367 faradów/gram, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w niektórych grafenowych superkondensatorach. Naukowcy już planują wykorzystanie materiału przy produkcji samochodów elektrycznych i w technologiach komputerowych.

Wybrane dla Ciebie