Zięć Donalda Trumpa utrzymywał kontakty z oligarchą zaprzyjaźnionym z Putinem

aktualizacja: 19:50 wyślijdrukuj
fot
Jared Kushner przyjaźni się z Romanem Abramowiczem, Ivanka Trump – z żoną Rosjanina, Darią Żukową (fot. PAP/EPA/Jim Lo Scalzo)

Jared Kushner, zięć prezydenta USA Donalda Trumpa, utrzymywał kontakty z jednym z najbardziej wpływowych rosyjskich oligarchów. Roman Abramowicz jest zaprzyjaźniony z prezydentem Władimirem Putinem – podaje Bloomberg.

Żona Kushnera Ivanka Trump przyjaźni się od dekady z żoną Abramowicza Darią Żukową; zięć prezydenta zainwestował w internetową firmę handlującą sztuką, której założycielką i wspólniczką jest Żukowa – pisze Bloomberg.

Kushner, jeden z najbardziej zaufanych doradców prezydenta, poinformował oficjalnie o relacji z Abramowiczem w formularzu, który wypełnia się przed objęciem funkcji w Białym Domu; również Ivanka Trump podała w formularzu informacje o przyjaźni z Żukową.

Abramowicz jest większościowym udziałowcem rosyjskiego giganta metalurgicznego Evraz i właścicielem angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea.

– Nie ma oligarchy – wśród tych, którzy są wciąż akceptowani na Zachodzie – który byłby bliżej Putina – powiedział Michaił Chodorkowski, były rosyjski magnat naftowy, mieszkający w Londynie.
Rzecznik Abramowicza powiedział, że relacja, jaka łączy go z rosyjskim prezydentem, jest „formalna i zawodowa”.

Bloomberg podkreśla, że nic nie wskazuje na to, iż przyjaźń Ivanki Trump i Kushnera z Abramowiczem oraz jego żoną ma jakiś związek z ingerencją Kremla w amerykańskie wybory prezydenckie.

Zięć Trumpa został objęty dochodzeniem w tej sprawie i pod koniec lipca został przesłuchany przez komisję Senatu ds. wywiadu, m.in. w związku z jego spotkaniem z czerwca 2016 r. z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, która miała obiecywać dostarczenie informacji kompromitujących Hillary Clinton, demokratyczną rywalkę Trumpa w wyborach. Oprócz Kushnera brali w nim udział najstarszy syn prezydenta Donald Trump jr. i ówczesny szef kampanii prezydenckiej Paul Manafort.

Kushner składa wyjaśnienia w ramach szerszego dochodzenia dotyczącego kontaktów osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla.

Wybrane dla Ciebie