Seksistowski wątek wybryków komandosów. Mieli grozić kobietom

aktualizacja: 22:14 wyślijdrukuj
fot
Bundeswehra zapowiedziała zwolnienie zastępcy dowódcy elitarnego oddziału (fot. REUTERS/Michaela Rehle)

Kolejny skandal w niemieckiej jednostce specjalnej KSK. Bundeswehra zapowiedziała zwolnienie zastępcy dowódcy elitarnego oddziału w związku z zarzutami gróźb i seksistowskich uwag wobec kobiet – podał „Der Spiegel”. Komandosi są też podejrzani o neofaszystowskie w charakterze wybryki.

Przeprowadzone przez dowództwo Bundeswery wewnętrzne śledztwo potwierdziło zarzuty pracownicy cywilnej centrali KSK (Komando Spezialkraefte) w Calw w Badenii-Wirtembergii – czytamy.

Pułkownik Thomas B. ma zostać przeniesiony do innej jednostki; teraz jest w sanatorium.

KSK jest elitarnym oddziałem przeznaczonym do akcji specjalnych, w tym walki z terrorystami i odbijania zakładników w Afganistanie. Liczy 1,1 tys. żołnierzy.

Na początku tygodnia media ujawniły, że żołnierze KSK są podejrzani o skrajnie prawicowe wybryki, w tym pokazywanie hitlerowskiego pozdrowienia.

W kwietniu podczas uroczystości pożegnania jednego z oficerów komandosi mieli słuchać muzyki skrajnie prawicowych zespołów i podnosić ręce w hitlerowskim pozdrowieniu. W programie imprezy była m.in. konkurencja rzucania świńskim łbem.
Media powołują się na relację młodej kobiety zaproszonej na uroczystość, która miała być „nagrodą” dla przechodzącego do rezerwy dowódcy kompanii.

Dowództwo Bundeswehry potwierdziło fakt przeprowadzenia zawodów w rzucaniu świńskim łbem, twierdzi jednak, że dotychczasowe śledztwo nie potwierdziło zarzutów o sprzeczne z konstytucją wypowiedzi czy gesty. Hitlerowskie pozdrowienie, jako jeden z symboli Trzeciej Rzeszy, jest zakazane i podlega karze.

Wybrane dla Ciebie