TYLKO W TVP

„Polscy dowódcy Wojska Polskiego po katastrofie smoleńskiej byli poniewierani”

aktualizacja: 14:28 wyślijdrukuj

– Platforma Obywatelska nie dopełniła obowiązków państwa polskiego. Pochowanie w grobie generała Wojska Polskiego, owiniętego w czarny worek foliowy i skrępowanie jego ciała sznurem, to jest coś normalnego? Platforma Obywatelska ma wiele problemów z katastrofa smoleńska, dlatego kłamie – stwierdził w „Woronicza 17” poseł PiS Wojciech Skurkiewicz. – Kwestia katastrofy smoleńskiej dla PiS była fundamentem założycielskim dla działań politycznych ostatnich lat. Nie było potrzeby otwierania trumien – oświadczył Czesław Mroczek, wiceszef MON za rządów PO-PSL.

Mariola Karweta, wdowa po zmarłym w katastrofie w Smoleńsku admirale Andrzeju Karwecie, w emocjonalnych słowach 8 sierpnia przedstawiła wyniki ekshumacji szczątków pochowanych w grobie jej męża. Opisała, że już badanie tomografem wykazało, że w trumnie znajduje się dodatkowa kończyna.

Ze łzami w oczach mówiła, że w trumnie obok ciała znajdowały się worki ze szczątkami. – Obok dwa duże ciemne worki na śmieci i reklamówka, żółta, przejrzysta – mówiła. Mariola Karweta mówiła, że sprawa pochówku jej męża wciąż nie jest zamknięta.

– Pod bielizną worki. Jeden, zwinięty i powiązany białym sznurem, nylonowym, takim, na jakim wieszano pranie. Obok dwa inne worki - duże, ciemne, na śmieci - i reklamówka - żółta, przejrzysta. Tak pochowano mojego męża – relacjonowała wdowa po admirale.
„Tragedia smoleńska to problem nas wszystkich”

W opinii doktor Barbary Fedyszak-Radziejowskiej z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy nadszedł „najwyższy czas, żebyśmy wyszli z traumy podziału po katastrofie smoleńskiej”.

– Tragedia smoleńska to nie jest problem rodzin, tylko problem nas wszystkich. Nie ma wraku TU-154M, nie ma pełnego dostępu do dowodów. To jest gest dominacji Rosji przez upokorzenie, to jest problem całej wspólnoty narodowej – oświadczyła.

Zdaniem posła PSL Pawła Bejdy „potrzebne jest działanie uczciwe, które przybliży nas do prawdy”.

 – Nie wierzę w zapewnienia Jarosława Kaczyńskiego, w katastrofie smoleńskiej zginął jego brat. Myślę, że Jarosław Kaczyński nie jest człowiekiem obiektywnym, jego działania będą przysłonięte osobistą tragedią. Ekshumacje, które w tej chwili są prowadzone, nie do końca służą wyjaśnieniu prawdy – oznajmił poseł PSL. Jego słowa spotkały się z ogromną dezaprobatą w studio wśród pozostałych gości.

Błyskawiczna riposta Skurkiewicza


Szybko odpowiedział mu poseł PiS Wojciech Skurkiewicz: – Ewa Kopacz zapewniała, że polscy patomorfolodzy ręką w rękę stawali przy stołach laboratoryjnych i powadzili sekcje zwłok z Rosjanami, to było zwykłe kłamstwo. Polscy dowódcy Wojska Polskiego byli po śmierci poniewierani. Takie są fakty. Decyzję o ekshumacjach podejmuje prokuratura, a nie Jarosław Kaczyński.
„10 kwietnia Donald Tusk stchórzył”

Poseł Adam Andruszkiewicz, przedstawiciel Kukiz'15 zastanawiał się „jak to jest możliwe, że w momencie katastrofy smoleńskiej Donald Tusk stchórzył, schował głowę w piasek i nic nie zrobił.

– Donald Tusk miał wszystkie narzędzia po swojej stronie. Powinniśmy jako Polska automatycznie, korzystając z zainteresowania mediów zagranicznych takich jak CNN czy BBC, zorganizować sami transporty logistyczne, ruszyć po wrak TU-154M i ogłosić, że w przeciągu 24 godzin godzin ruszamy w stronę granicy rosyjskiej po naszą własność – powiedział poseł Kukiz'15. Po czym dodał: – Gdyby Rosjanie nas nie wpuścili, cały świat wiedziałby, że chcą coś ukryć. Tej próby nie podjął Donald Tusk, pytanie jest czy zrobił to celowo, czy po prostu jest tchórzem.

Wybrane dla Ciebie