„Tragiczna sytuacja”. Piekarze biją na alarm

aktualizacja: 07:29 wyślijdrukuj
fot
Wiele piekarni ma opóźnione płatności wobec kontrahentów i banków (fot. Pexels)

Przedstawiciele branży piekarniczej sugerują, że sytuacja branży jest bardzo zła. „Puls Biznesu” wskazuje, że oficjalne dane tego nie potwierdzają.

Z Rejestru Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG) oraz Biura Informacji Kredytowej wynika, że, odsetek firm prowadzących działalność piekarniczą, które mają płatności opóźnione powyżej 60 dni i na kwotę co najmniej 500 zł wobec kontrahentów i banków, wynosi 5,8 proc. To jedynie 0,5 pkt. więcej niż średnia dla wszystkich branż.

Piekarzy te statystyki nie przekonują. Zdaniem Stanisława Budki, właściciela firmy piekarsko-cukierniczej Anika i prezesa Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP, ich sytuacja „jest tragiczna”, ponieważ co roku obserwuje się liczne bankructwa w tej branży.

Jak twierdzi Grzegorz Nowakowski, dyrektor Instytutu Polskie Pieczywo, od wielu lat rokrocznie upada ok. 300 piekarni, a trend ten nie wyhamowuje.

– Branża piekarnicza jest szczególnie specyficzna – 97 proc. stanowią tu małe firmy, zatrudniające do 10 osób, które nie odnajdują się na zmieniającym się rynku piekarskim – zaznacza Nowakowski.

Wybrane dla Ciebie