„Będziemy próbowali przekroczyć we wtorek barierki ustawione przed Sejmem”

Obywatele RP „będą próbowali przekroczyć barierki ustawione przed Sejmem” (fot. PAP/M.Obara)

– Chcemy wezwać obywateli, by we wtorek stanęli w obronie polskich niezawisłych sądów – zapowiedział w poniedziałek lider stowarzyszenia Obywatele RP Paweł Kasprzak. Spróbujemy we wtorek przekroczyć barierki ustawione przed Sejmem i tam protestować – dodał.

Obywatele RP wtargnęli na teren Sejmu. Interweniowała Straż Marszałkowska

Grupa prowokatorów wtargnęła na teren Sejmu. Przedstawiciele tzw. „obrońców demokracji” – jak sami siebie nazywają – weszli na teren Sejmu bez...

zobacz więcej

Lider stowarzyszenia zapowiedział na poniedziałkowej konferencji przed Sejmem, że działacze jego ugrupowania będą próbowali przekroczyć we wtorek barierki ustawione przed Sejmem. – My będziemy - mówię w imieniu Obywateli RP – próbowali przekroczyć te barierki, co już robiliśmy, pokazując współobywatelom, mam nadzieję skutecznie, że te barierki istnieją wyłączenie w naszych głowach – powiedział.

Jak mówił, „stawka jest wielka”, dlatego zaapelował, żeby we wtorek przed Sejmem pojawiło się jak najwięcej ludzi. – Im więcej nas będzie, tym łatwiej i tym bardziej pokojowo uda się zorganizować protest raczej tam, po drugiej stronie barierek, a nie tu – stwierdził Kasprzak.

– Chcemy wezwać polskich obywateli do tego, żeby we wtorek stanęli w obronie polskich niezawisłych sądów, w najszczerszym i najgłębszym przekonaniu, że to co robimy tu, przed polskim Sejmem, to obrona polskiej niepodległości – mówił Kasprzak. Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus dodała, że „każdy z nas wsadza do kieszeni swoje logo i swoje ego”.

Przeciw planom zmian w sądownictwie protestowało w niedzielę przed Sejmem kilka tysięcy przedstawicieli opozycji. Demonstrację zorganizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP, Partia Razem. Protesty wywołało zakończenie w ubiegłym tygodniu prac parlamentarnych nad zmianami w ustawach: o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych oraz złożenie w Sejmie przez posłów PiS projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym zaplanowano na środę. – Każda zasadna poprawka do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym będzie brana pod uwagę – zapewnił w poniedziałek wieczorem w TVN 24 Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Zaznaczył, że projekt jest starannie przygotowany. – Ale poprawki są możliwe, to jest oczywiste. One muszą być zasadne – powiedział.

Szef MSWiA o zachowaniu Obywateli RP: są podejrzenia o złamanie prawa

– Są podejrzenia o złamanie prawa – w ten sposób szef MSWiA Mariusz Błaszczak skomentował w radiowej Trójce wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu....

zobacz więcej

Wygaszenie kadencji obecnych sędziów SN

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Nowela zmienia m.in. zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

Z kolei projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego przewiduje m.in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości”.

Od ubiegłego piątku rano, przy ul. Wiejskiej przed Sejmem ustawione są barierki zabezpieczające i pozostać mają tam do końca trzydniowego posiedzenia Sejmu, które rozpocznie się we wtorek; jak poinformowała Kancelaria Sejmu barierki zostały tam ustawione po tym, gdy po wtargnięciu grupy osób na teren Sejmu we wtorek wieczorem.

Tego dnia wieczorem obradowała senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która zajmowała się dwoma nowelizacjami: o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Na posiedzeniu obecni byli też przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji oraz Obywateli RP, zaproszeni przez senatorów Platformy. Przedstawiciele KOD-u relacjonowali w mediach społecznościowych, że niektórzy z nich zostali w czwartek niewpuszczeni lub nawet wyniesieni z terenu Sejmu przez Straż Marszałkowską.

źródło:

Zobacz więcej