Kukiz: o kształcie sądów nie może decydować jedna partia

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz (fot. PAP/Leszek Szymański)

Zgadzamy się z prezydentem: polskie sądownictwo wymaga gruntownych reform; jednak sądy nie mogą być upartyjnione, niedopuszczalnym jest, by tylko jedna partia i jej minister sprawiedliwości decydowali o ich kształcie – napisał na facebooku Paweł Kukiz po spotkaniu z Andrzejem Dudą.

Opozycja zwiera szeregi. „Potrzebne są nadzwyczajne działania”

– Potrzebne są nadzwyczajne działania, stąd ścisła koordynacja naszych działań i próba zatrzymania wszystkimi metodami obecnych działań PiS –...

zobacz więcej

Kukiz dodał, że poniedziałkowe spotkanie z prezydentem Dudą, w którym uczestniczył także wicemarszałek Stanisław Tyszka trwało ponad godzinę. „Przedstawialiśmy nasze wątpliwości w sprawie ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości” – napisał na FB polityk.

Jak podkreślił, Kukiz'15 zgadza się z prezydentem, co do tego, że „polskie sądownictwo wymaga gruntownych reform i głębokich zmian kadrowych”. „Zwróciliśmy jednak uwagę na wadliwy – według nas – sposób powoływania sędziów KRS, gdyż uważamy że powinni być oni wybierani albo bezpośrednio przez Obywateli, albo KWALIFIKOWANĄ większością głosów w Sejmie” – dodał poseł.

Gdyby np. w kolejnej kadencji władzę objęła dzisiejsza opozycja totalna, to z pewnością wykorzysta dzisiejsze PiS-owskie ustawy do totalnego zawłaszczenia sądów


„Nie możemy mieć rewolucji kadrowej co 4 lata”

Według Pawła Kukiza, sądy wymagają „zasadniczych” reform, jednak – jak wskazał – „nie mogą być upartyjnione, a już absolutnie niedopuszczalnym jest, by tylko jedna partia i jej minister sprawiedliwości decydowali o ich kształcie”.

„Zmiany w wymiarze sprawiedliwości muszą być głębokie, potrzeba zmiany systemowej, ale nie możemy mieć rewolucji kadrowej co 4 lata, gdy inne ugrupowanie zdobędzie większość. Gdyby np. w kolejnej kadencji władzę objęła dzisiejsza opozycja totalna, to z pewnością wykorzysta dzisiejsze PiS-owskie ustawy do totalnego zawłaszczenia sądów. A sądy mają służyć Obywatelom, a nie partiom!” – podkreślił lider Kukiz'15.

„Panie Prezydencie, od Pana teraz zależy czy zlikwidujemy patologie w sądownictwie czy też modelem sądów jednej partii nie stworzymy mechanizmu, który w niewłaściwych rękach przyniesie jeszcze więcej szkody” – zwrócił się Kukiz do Andrzeja Dudy.

Protest przed Sądem Najwyższym. Uczestnicy stworzyli łańcuch światła

Tysiące osób protestowały w niedzielę wieczorem przed budynkiem Sądu Najwyższego w Warszawie przeciw projektom reform wymiaru sprawiedliwości –...

zobacz więcej

Terlecki: chcemy podporządkować wymiar sprawiedliwości obywatelom

W związku z projektem o SN w poniedziałek po godz. 11 w Sejmie - na zaproszenie Nowoczesnej – spotkali się przedstawiciele klubów opozycyjnych: PO, PSL oraz UED. W spotkaniu nie uczestniczyli posłowie Kukiz'15.

Wicemarszałek Tyszka pytany, dlaczego klub Kukiz'15 nie pojawił się na spotkaniu, odpowiedział, że Kukiz'15 ma własny program „głębokiej reformy sądów”, o który walczy od półtora roku. – On polega na tym, że my chcemy podporządkować wymiar sprawiedliwości obywatelom, tymczasem mamy wrażenie, że partie polityczne wszystkie biją się o to, jak zawłaszczyć sądownictwo dla siebie – podkreślił.

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym

W środę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości.

źródło:

Zobacz więcej