Duńscy żołnierze nie dadzą się nabrać na fake news. Zostaną przeszkoleni

Jednym z zagrożeń, które duńscy żołnierze mogą napotkać podczas misji w Estonii, jest dezinformacja (fot. flickr/sharyn morrow)

Duńskie ministerstwo obrony przeszkoli 200 żołnierzy w rozpoznawaniu rozpowszechnianych przez Rosję tzw. fake news. Chodzi o żołnierzy, wchodzących w skład wielonarodowego batalionu NATO, którzy pod koniec roku zostaną wysłani do Estonii.

Rosyjska propaganda i dezinformacja doskwiera NATO. Na celowniku znalazł się Jens Stoltenberg

Rosyjska kampania propagandy i dezinformacji znacznie przybrała na sile, odkąd w 2014 roku Rosja anektowała Krym – powiedziała rzeczniczka NATO....

zobacz więcej

Ministerstwo obrony chce, by wysyłani żołnierze byli dobrze przygotowani na czekające na nich wyzwania, które wcześniej nie były w armii ćwiczone. Jednym z zagrożeń, które duńscy żołnierze mogą napotkać podczas misji w Estonii, jest dezinformacja.

– To częścią wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego przed wyjazdem żołnierze muszą nauczyć się sobie radzić z fałszywymi pogłoskami i rozpoznawać publikowane w mediach nieprawdziwe informacje – powiedział w wywiadzie dla duńskiej telewizji Claus Hjort duński minister obrony.

Nieprawdziwe informacje dotyczące stacjonujących żołnierzy NATO w krajach bałtyckich pojawiały się już wcześniej. W lutym w sieci krążyła informacja jakoby niemieccy żołnierze stacjonujący na Litwie, zgwałcili dziecko.

W kwietniu nieprawdziwą okazała się informacja o pijanych amerykańskich żołnierzach, którzy mieli pobić w Żaganiu Polaka. Duńczycy swoją misję w Estonii rozpoczną pod koniec tego roku.

źródło:
Zobacz więcej