Chińczyk sterował dronem nad Zamkiem Królewskim. Grozi mu rok więzienia

Chińczyk sterował dronem latającym nad Zamkiem Królewskim w Warszawie (fot. pixabay.com/DroneImagineNation)

Policjanci zatrzymali 29-letniego Chińczyka podejrzanego o naruszenie przepisów dotyczących ruchu lotniczego nad Warszawą. Mężczyzna sterował dronem nad Zamkiem Królewskim. Grozi mu do roku więzienia – poinformowała w poniedziałek stołeczna policja.

Dronem w kłusowników. „Namierzymy ich na gorącym uczynku”

Państwowa Straż Rybacka w Szczecinku ma nowy sprzęt. Dron pomoże łapać kłusowników.

zobacz więcej

Dron latający nad Zamkiem Królewskim i kolumną Zygmunta zauważył w poniedziałkowy poranek operator miejskiego monitoringu i poinformował o tym policję. Funkcjonariusze w rejonie placu Zamkowego zatrzymali 29-letniego turystę z Chin.

Mężczyzna potwierdził, że jest właścicielem drona – poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Oświadczył, że nie wiedział o obowiązującej strefie zakazu używania statków powietrznych nad Warszawą i wymaganymi w związku z tym pozwoleniami.

Usłyszał zarzuty

Mężczyzna usłyszał zarzut naruszenia przepisów dotyczących ruchu lotniczego. Za to przestępstwo ustawa dotycząca prawa lotniczego przewiduje do roku pozbawienia wolności.

Sprawdź, gdzie obowiązuje zakaz

Policja przypomina, że używanie dronów w rejonach ograniczeń lotów nad śródmieściem Warszawy wymaga zgody Biura Ochrony Rządu.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, jako zarządzający przestrzenią powietrzną w Polsce, opracowała specjalną aplikację http://ai.pansa.pl/dron/, aktualizowaną co kilka godzin. Mapa pokazuje m.in. obszary całkowicie wyłączone dla lotów dronów.

źródło:

Zobacz więcej