„Rzeczpospolita”: niech rotmistrz wróci do armii

aktualizacja: 08:37 wyślijdrukuj
fot
„Czas skończyć z PRL-owskimi reliktami w polskim wojsku” – napisała „Rzeczpospolita” (fot. MON)

Zakończeniem zmian w wojsku powinno być przywrócenie przedwojennych stopni wojskowych – czytamy w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”. „Czas skończyć z PRL-owskimi reliktami w polskim wojsku” – zaznaczył dziennik.

Według „Rz” przełomem i symbolicznym powrotem do tradycji przedwojennej powinno być przywrócenie przedwojennych stopni wojskowych. „Wojska Obrony Terytorialnej sięgają do tradycji Armii Krajowej oraz Żołnierzy Wyklętych. Wszystko wskazuje na to, że liderzy komunistycznego państwa Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak niebawem pozbawieni zostaną stopni generalskich” – poinformował dziennik. Jak przypomina gazeta, cztery lata temu resort obrony narodowej sondował taką możliwość, jednak decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka nie doszło do jej wprowadzenia. Przedwojenne stopnie, które mogłyby być przywrócone sierżantom, to np. wachmistrz w żandarmerii, ogniomistrz w artylerii oraz majster w wojskach pancernych. Miałby wrócić też rotmistrz, stopień wojskowy w kawalerii odpowiadający kapitanowi.
Powrót do tradycji

Dziennik stwierdza, że warto rozważyć przywrócenie kroju przedwojennego munduru galowego z charakterystyczną stójką wraz ze srebrnym wężykiem.

Zdaniem niektórych miłośników wojskowości należy wrócić też do obowiązującego do 1993 r. ustawienia szachownicy lotniczej. „Wystarczy ją obrócić o 90 stopni” – podało „Rz”.

Wybrane dla Ciebie