W kolejce do brytyjskiego tronu. Kto zostanie królem po Elżbiecie II?

– Nikt z królewskiej rodziny nie chce być królem lub królową – powiedział niedawno książę Harry magazynowi „Newsweek”. Jak dodał, „wszyscy wykonujemy jednak swoje obowiązki we właściwym czasie”. Lista kandydatów do tronu jest długa. Pierwszy jest na niej oczywiście najstarszy syn królowej Elżbiety II, czyli książę Karol. Przedstawiamy pierwszą dwunastkę pretendentów do władania monarchią brytyjską.

Książę Harry: nikt tak naprawdę nie chce być królem

– Nikt z królewskiej rodziny nie chce być królem lub królową – powiedział książę Harry magazynowi „Newsweek”. Jak dodał, „wszyscy wykonujemy jednak...

zobacz więcej

Odpowiedzialność to nie byle jaka, bo brytyjski monarcha włada nie tylko Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także 15 innymi państwami należącymi do Wspólnoty Narodów, w tym Jamajką czy Kanadą. Pełni głównie funkcję dyplomatyczną i reprezentacyjną, podejmuje szefów państw i składa wizyty zagraniczne. Rzeczywiste rządy sprawuje premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku, gdy nagle zmarł jej ojciec, Jerzy VI. Miała wtedy 26 lat. Jest najdłużej panującą monarchinią w historii – w 2015 r. pobiła rekord królowej Wiktorii, która rządziła 63 lata.

Monarchia brytyjska jest jedną z dwunastu w Europie, z których 10 to monarchie dziedziczne.

Książę Henryk, potocznie zwany Harry, który we wspomnianym wywiadzie tłumaczył, że członkowie rodziny królewskiej traktują swoje obowiązki wobec państwa z odpowiedzialnością i honorem, jest piąty w kolejce do brytyjskiego tronu. Nie musi się więc raczej martwić o to, że kiedyś zostanie królem. Sukcesję po królowej Elżbiecie ma zapewnioną, zgodnie z prawem, jego ojciec, czyli książę Karol.

Kate i William z dziećmi na pikniku w Kanadzie. „Wdzięk, luz i swoboda”

Wizyta księcia Williama i księżnej Kate w Kanadzie to wyjątkowa okazja by zobaczyć jak rosną ich dzieci. Rodzice zabrali George'a i Charlotte na...

zobacz więcej

Pierwszy w kolejce

68-letni obecnie książę Walii jest jak do tej pory najstarszym następcą tronu królestwa w historii. Jego matka, królowa Elżbieta II, ma lat 91 i nadal jest bardzo aktywna, choć ostatnio nieco skróciła listę swoich obowiązków.

Raz na jakiś czas media, zwłaszcza tabloidy, wspominają, że książę Karol może zrzec się tronu na rzecz syna, księcia Williama, bo sam najchętniej zająłby się ulubionym ekologicznym rolnictwem. Nigdy jednak Pałac Buckingham żadnej takiej pogłoski nie potwierdził.

Książę Karol skupił na sobie uwagę mediów w latach dziewięćdziesiątych, gdy rozpadło się jego małżeństwo z księżną Dianą. Obserwowano go także bacznie po tragicznej śmierci księżnej w 1997 r. i gdy w 2005 r. ożenił się z miłością swojego życia, czyli Camillą Parker Bowles, z którą miał długoletni romans.

(fot. graf. tvp.info)
.

Kameralne urodziny królowej. Pałac Buckingham publikuje unikalne zdjęcia Elżbiety II

Dziś skończyła 91 lat, ale zdjęcie, które opublikował Pałac Buckingham zrobiono 1 maja 1926 r. podczas chrztu. Najdłużej panująca w historii...

zobacz więcej

Książę William i jego dzieci

Drugi w kolejce do brytyjskiego tronu jest książę William, syn księcia Karola i księżnej Diany. Urodził się w 1982 r. i ma obecnie 35 lat. Jako wnuk brytyjskiej monarchini i syn księcia Walii nazywany jest „Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm z Walii”. Gdy był dzieckiem, jego rodzice pieszczotliwie nazywali go „Wombat”. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, ma za sobą m.in. służbę w wojsku. Od 1 stycznia 2009 roku jest kapitanem piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych.

W wypadku śmierci Karola przed królową Elżbietą II, Wilhelm automatycznie stanie się następcą tronu, obejmie władzę po śmierci babci i zostanie królem Wilhelmem V.

Książę William, podobnie jak jego matka i brat, nie przepadają za monarszą pompą, choć oczywiście tak jak wszyscy członkowie królewskiej rodziny przestrzega etykiety. Angażuje się chętnie w działalność społeczną i w czasie licznych spotkań, podróży po królestwie i za granicę, reprezentuje Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.


W 29 kwietnia 2011 r. William poślubił Catherine Middleton, która stała się księżną Cambridge. Ślub przyciągnął uwagę całego świata, oglądało go ok. dwa miliardy ludzi.

Media z uwagą obserwują każdy krok książęcej pary oraz dwójki ich dzieci – George’a, który ma teraz cztery lata i dwuletniej księżniczki Charlotte.

Zgodnie z regułami brytyjskiej sukcesji tronu, dzieci Williama mają pierwszeństwo przed księciem Harrym. Tak więc George jest w kolejce do tronu trzeci, a Charlotte – czwarta.

Wystawne królewskie podróże. Najwięcej kosztowała wyprawa Karola i Kamili

W 2016 r. brytyjska rodzina królewska wydała na podróże 4,5 mln funtów. To o 500 tys. funtów więcej niż w ubiegłym roku rozliczeniowym. Najwięcej...

zobacz więcej

Zmiana prawa

Mała księżniczka weszła do królewskiej kolejki dzięki zmianie prawa o sukcesji tronu, którą uchwalono w 2011 r. w australijskim Perth na szczycie Commonwealthu. Brytyjska Izba Lordów zatwierdziła ją dwa lata później.

To prawdziwa rewolucja w stosunku do obowiązującej od ponad trzech setek lat wersji, wg której pierwszeństwo do sukcesji mieli męscy potomkowie rodu. Kolejność dziedziczenie tronu regulowały dwa dokumenty – Bill of Rights z 1689 r. (Deklaracja praw) oraz Act of Settlement z 1701 r. (Ustawa o następstwie tronu).

Kobieta mogła zasiąść na tronie wyłącznie wtedy, gdy król miał same córki. Wtedy monarchinią stawała się najstarsza z nich – właśnie w takiej sytuacji w 1952 r. na tron wstąpiła obecna królowa. Nowe prawo obowiązuje od roku 2011, obejmuje więc dopiero księżniczkę Charlottę, nie dotyczy natomiast siostry Karola, księżniczki Anny.

Nowe prawo znosi także zakaz zawierania ślubów z katolikami dla osób z pierwszej linii sukcesji. I tylko sześć pierwszych osób z kolejki do tronu musi prosić panującego monarchę o zgodę na zawarcie związku małżeńskiego.

Teraz wszyscy zastanawiają się, czy Elżbieta II pozwoli księciu Harry’emu poślubić aktorkę Meghan Markle, która nie dość, że nie jest ze szlacheckiej rodziny, to ma już za sobą jeden ślub.

Przypomnijmy, że w grudniu 1936 r. abdykował król Edward VIII, ponieważ chciał poślubić Amerykankę Wallis Simpson, która była rozwódką. Królem został wtedy Jerzy VI, ojciec królowej Elżbiety II.

Królowa Elżbieta II i księżna Catherine (fot. Joe Giddins - WPA Pool/Getty Images)

Niepublikowane zdjęcia ze ślubu księżnej Diany. Pójdą pod młotek na aukcji

Na sprzedaż wystawiono właśnie kolekcję niepublikowanych zdjęć zrobionych kilka chwil po ślubie księżnej Diany i księcia Karola w 1981 roku....

zobacz więcej

Książę Henryk z Walii

Piątym w kolejności kandydatem do tronu jest wspomniany już Harry, czyli Jego Królewska Wysokość Książę Henryk z Walii. Urodził się w 1984 r. Gdy w wypadku zginęła księżna Diana, jego matka, miał 13 lat. Dopiero niedawno opowiedział, jak długo nie potrafił poradzić sobie ze związaną z jej śmiercią traumą.

Harry ukończył Royal Military Academy Sandhurst (Królewską Akademię Wojskową w Sandhurst) i jest kapitanem Army Air Corps – lotniczego korpusu brytyjskich wojsk lądowych.

Przez długie lata był bohaterem pierwszych stron tabloidów, które z upodobaniem śledziły jego młodzieńcze wybryki i liczne romanse. 8 listopada 2016 r. Pałac Kensington oficjalnie potwierdził, że książę spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Książę Harry (fot. Joe Giddins - WPA Pool/Getty Images)

Książę William i księżna Kate wkrótce odwiedzą Polskę

Pałac Kensington podał na Twitterze, że William i Kate od 17 do 21 lipca będą przebywać z oficjalną wizytą w Polsce i Niemczech. W naszym kraju...

zobacz więcej

Pozostałe dzieci królowej Elżbiety II i ich dzieci

Na miejscu szóstym jest Andrzej, książę Yorku, młodszy brat księcia Karola. Urodził się w 1960 r. Wyprzedził starszą o 10 lat księżniczkę Annę, ponieważ gdy przyszedł na świat, obowiązywała w królestwie primogenitura męska.

Siódme i ósme miejsce zajmują córki Andrzeja i Sary Ferguson (rozwiedli się w 1996 r.) – urodzona w 1988 r. Beatrycze i jej o dwa lata młodsza siostra, Eugenia.

Miejsce dziewiąte przypada Edwardowi, najmłodszemu synowi królowej i księcia Filipa, a kolejne 10. i 11. – jego dzieciom, Jakubowi (ur. 2007) i Ludwice (ur. 2003).

Dwunaste miejsce należy do księżniczki Anny, urodzonej w 1950 r. Anna jest świetną amazonką, jako pierwszy członek brytyjskiej rodziny królewskiej startowała w igrzyskach olimpijskich. Zdobywała medale w mistrzostwach Europy.


Anna jest rozwódką. Z pierwszym mężem Markiem Philipsem ma dwójkę dzieci, które nie mają tytułów książęcych, ponieważ takowego tytułu przyjąć nie chciał ich ojciec. W 1992 r. Anna wyszła za mąż za komandora Timothy’ego Laurence’a.

Jak wylicza portal royalcentral.co.uk kandydatów do tronu Windsorów jest prawie sześć tysięcy – ostatni numer na liście ma Karin Vogel z Niemiec.
Książę Andrew (fot. Niklas Halle'n - WPA Pool / Getty Images)

źródło:
Zobacz więcej