Zmarł reżyser kultowych filmów o zombie. George Romero miał 77 lat

George A. Romero miał 77 lat (fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA)

W wieku 77 lat zmarł w niedzielę George A. Romero. Jego klasyczny już film z 1968 r. „Noc żywych trupów” dał początek całemu gatunkowi filmów o zombie.

Stan Illinois przygotowuje się do… apokalipsy zombie

Podczas gdy walka o budżet Illinois trwa, cześć ustawodawców szykuje się na inną bitwę – przeciwko zombie. Zgodnie z zasadą – „jeżeli obywatele...

zobacz więcej

Jak poinformowała jego rodzina Romero zmarł „po krótkiej, ale zaciętej walce z rakiem płuc”.

Kasowy sukces

„Noc żywych trupów” („Night of the Living Dead”), którego Romero był nie tylko reżyserem ale i współautorem scenariusza, zrealizował za zaledwie 114 tys. dolarów, ale film przyniósł dochód w wysokości... 30 mln dolarów. Sam Romero wystąpił w nim w małej rólce reportera prasowego.

Czarno-biały film, opowiadający o ataku kanibalistycznych ożywionych trupów (zombie) na ludzi, którzy schronili się w stojącym na uboczu domu w Pensylwanii, początkowo był krytykowany jako zbyt przerażający i drastyczny. Cieszył się jednak takim powodzeniem, że wkrótce powstało pięć kontynuacji i dwie nowe wersje.

W 1999 r. Biblioteka Kongresu USA włączyła film Romero do Narodowego Rejestru Filmowego, którym znajdują się największe arcydzieła kinematografii.

Romero pobił swój własny sukces kasowy filmem z 1978 r. „Świt żywych trupów” („Dawn of the Dead”), który zarobił ponad 40 mln dolarów.Reżyser doczekał się licznych naśladowców, którzy przestrzegali pewnych ustalonych przez niego reguł gatunku.

Filmy o „żywych trupach” stały się zjawiskiem socjologicznym i były analizowane przez naukowców. Wskazywano, że zombies byli nie tylko kanibalami, ale odzwierciedlali różne patologie społeczne, takie jak konformizm, rasizm, subkultura centrów handlowych, a nawet militaryzm i różnice klasowe.źródło:

Zobacz więcej