„Chciwość i władza mogą zdusić serce i zagłuszyć obecność Boga”. Ostrzeżenia papieża

aktualizacja: 14:42 wyślijdrukuj
fot
Papież Franciszek (fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBA)

Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że chciwość i władza mogą „zdusić serce” i zagłuszają obecność Boga. W czasie spotkania na południowej modlitwie „Anioł Pański” przestrzegał przed bożkami doczesnego bogactwa.

W rozważaniach przed modlitwą Franciszek podkreślił, że obecność Boga zagłuszana jest przez „życie w chciwości, dla samych siebie, po to, by posiadać i mieć władzę”.

– To są „ciernie”, które walczą z Bogiem – ocenił papież, nawiązując do przypowieści o siewcy. Wyjaśnił, że Jezus przeprowadza „duchowy rentgen” serc ludzi. Jest ono glebą, na którą pada ziarno Słowa Bożego – wskazał Franciszek, zastrzegając że Słowo Boże „nie jest klatką ani pułapką”, ale ziarnem, które może przynieść owoce. – Nasze serce jako gleba może być dobre i wtedy Słowo przynosi owoce. Ale może być również twarde i nieprzenikalne. Tak się dzieje wtedy, gdy słyszymy Słowo, ale odbija się ono od nas – powiedział Franciszek.
Modlitwa za Wenezuelę

Papież pozdrowił obecnych na placu Świętego Piotra przedstawicieli wspólnoty Wenezuelczyków mieszkających we Włoszech. Przyszli oni na spotkanie z flagami swego kraju. Franciszek, zwracając się do nich ponownie, zapewnił o swej modlitwie za ich kraj.

W niedzielę w Wenezueli odbywa się nieformalne referendum zorganizowane przez przeciwników prezydenta Nicolasa Maduro. Zarzucająca mu zapędy dyktatorskie opozycja pyta obywateli, czy chcą zachowania dotychczasowej konstytucji, którą chce zmienić szef państwa.

Wybrane dla Ciebie