Hongkong uczcił pamięć Liu Xiaobo. Mieszkańcy krytykują chińskie władze

Mieszkańcy Hong Kongu wyszli na ulice (fot. PAP/EPA/ALEX HOFFORD)

Około 2 tys. osób wyszło w sobotę na ulice Hongkongu, by złożyć hołd zmarłemu w ostatnich dniach laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo. Uczestnicy marszu pamięci krytykowali chińskie władze za nieludzkie traktowanie Liu.

Chiny wymazują w sieci zmarłego opozycjonistę. „Znikają e-znicze i wpisy”

Chiński rząd cenzuruje informacje o śmierci pisarza, opozycjonisty i Laureata Pokojowej Nagrody Nobla – Liu Xiaobo. Od czwartku z chińskiego...

zobacz więcej

Po trwającym ponad godzinę marszu jego uczestnicy złożyli kwiaty przy wzniesionym tymczasowo w Hongkongu miejscu pamięci Liu i wpisali się do wystawionej tam przez organizatorów księgi kondolencyjnej.

Jeden z uczestników, 61-letni Stan Ching, cytowany przez agencję Kyodo, wyraził przekonanie, że Liu Xiaobo „bezinteresownie działał na rzecz demokracji w Chinach”. – Dzięki jego działalności wiele osób zyskało świadomość ich podstawowych praw i wolności – dodał.

Inni, oprócz słów uznania dla dokonań noblisty, krytykowali władze chińskie za nieludzkie traktowanie Liu, utrudnianie mu dostępu do opieki medycznej i pozbawienie go możliwości leczenia za granicą.

Liu Xiaobo zmarł na skutek zaawansowanego raka wątroby podczas odbywania kary 11 lat więzienia za działalność opozycyjną. O uwolnienie dysydenta i zezwolenie na jego wyjazd za granicę na leczenie apelowało do Pekinu wiele zachodnich państw i organizacji praw człowieka. Mimo to władze Chin nie wydały na to zgody.

Nowotwór go pokonał

O śmierci Liu poinformowano w czwartek. Jako bezpośrednią przyczynę zgonu wskazano niewydolność wielonarządową wywołaną chorobą nowotworową w zaawansowanym stadium.

61-letni Liu był wielokrotnie zatrzymywany i więziony za działania na rzecz praw człowieka i demokracji w swym kraju. Był też jednym z przywódców prodemokratycznych protestów na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku oraz głośnym krytykiem Komunistycznej Partii Chin.

źródło:

Zobacz więcej