BBC: pięć powodów, dla których Trump odwiedza Warszawę

aktualizacja: 11:20 wyślijdrukuj
Donald Trump, prezydent USA (fot. PAP/EPA/Zach Gibson)

W środę wieczorem amerykański Air Force One wyląduje na warszawskim lotnisku Chopina z prezydentem Trumpem na pokładzie. Oczy całego świata skupione będą na Polsce. Brytyjska telewizja BBC wylicza na swojej stronie internetowej pięć powodów, dla których prezydent USA postanowił odwiedzić nasz kraj – od kwestii wizerunkowych po handel gazem.

Powód pierwszy: ciepłe przywitanie
Podczas piątkowego szczytu G20 w Hamburgu odbędą się skierowane przeciwko Donaldowi Trumpowi protesty uliczne. „W Polsce Biały Dom może odetchnąć z ulgą” – przekonuje serwis, dodając, że Stany Zjednoczone cieszą się sympatią mieszkańców naszego kraju.

Powód drugi: zbieżność poglądów
Według BBC zarówno liderzy Polski, jak i Donald Trump postrzegają siebie jako awangardę ruchów skierowanych przeciwko liberalnym elitom, które zdominowały zachodnią politykę.
Powód trzeci: wydatki na obronę
Donald Trump chce pokazać, że Polska spełniająca wymogi NATO w tej kwestii może liczyć na jego przychylność. Prezydent od dawna podkreśla, że wszyscy członkowie Sojuszu powinni wydawać na ten cel 2 proc. swego PKB. Polska jest jednym z nielicznych państw spełniających to kryterium.
Powód czwarty: szczyt krajów Trójmorza
BBC zwraca uwagę, że szczyt ten ma postawić Polskę w roli regionalnego lidera, jako przeciwwagę dla Berlina i Paryża. „Przyjazd Trumpa będzie błogosławieństwem dla projektu wywołującego u części europejskich dyplomatów podejrzenia” – napisano.

Powód piąty: kwestia gazu
„Z perspektywy Donalda Trumpa obie strony wygrają: imperatywem Polski i innych krajów regionu jest dywersyfikacja jego źródeł. A Biały Dom chce sprzedać więcej swego surowca” – czytamy w BBC.

Wybrane dla Ciebie