Korupcja w Elektrowni Dolna Odra. CBA zatrzymało 10 osób

aktualizacja: 11:26 wyślijdrukuj
Straty w zespole elektrowni sięgają milionów złotych (fot. arch/PAP/Marcin Bielecki)

Agenci CBA zatrzymali kolejne 10 osób w sprawie korupcji w Zespole Elektrowni Dolna Odra. W sumie w całej aferze zarzuty usłyszało już 22 osoby.

CBA zatrzyma dziewięciu pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra i biznesmena. Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie i agentów Biura dotyczy przyjmowania korzyści majątkowej przy dostawie paliwa do pieców.

Biomasa – kiepska, ale droga

Pracownicy byli odpowiedzialni za kontrolę jakości i mieli dbać, by biomasa, która była dostarczana do elektrowni, miała odpowiednie parametry.

 Jak ustaliło CBA, była ona złej jakości. Mimo to elektrownia płaciła za ten produkt, jakby był z najwyższej półki. W zamian za umożliwienie dostaw wadliwego paliwa pracownicy elektrowni dostawali łapówki. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie zarzuty.
Wielka afera

To kolejne zatrzymania w głośnej aferze korupcyjnej w Zespole Elektrowni Dolna Odra. Śledztwo prowadzone jest od połowy 2016 r. W całej sprawie zarzuty usłyszały już 22 osoby. Główny Inżynier Zespołu Elektrowni Dolna Odra został przyłapany na gorącym uczynku, gdy przyjmował 50 tys. zł łapówki. Funkcjonariusze przejęli także ok. 1 mln zł gotówki, w tym ponad 100 tys. zł w pomieszczeniach służbowych pracowników Elektrowni Szczecin.

Zespół Elektrowni Dolna Odra wchodzi w skład grupy PGE Polska Grupa Energetyczna. Na początku lutego 2017 r. spółka złożyła wnioski o ściganie osób, które naraziły zakład na straty. Wstępne ustalenia prokuratury i CBA wskazują, że przez łapówkarski proceder w elektrowni zostały wyrządzone straty sięgające milionów złotych.

Wybrane dla Ciebie