
Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) przyjął stanowisko wyrażające poparcie dla działań polskiego rządu. Chodzi o dążenie do do wykluczenia z publikacji i publicznego dyskursu takich sformułowań jak „polskie obozy” czy „polskie obozy śmierci”. O stanowisku poinformował MSZ.
– Musimy reagować na kolejną formułę kłamstwa oświęcimskiego, jakim jest nazywanie niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego „polskim...
zobacz więcej
Sojusz na plenarnym posiedzeniu w Genewie wezwał do zaprzestania używania tych nieprawdziwych określeń w odniesieniu do miejsc związanych z prześladowaniem i mordowaniem Żydów przez nazistowskie Niemcy na okupowanych ziemiach polskich.
Polskie MSZ z satysfakcją przyjmuje to stanowisko jako działanie „wymierzone przeciwko zniekształcaniu prawdy o Holokauście i rozmywaniu odpowiedzialności za straszliwą zbrodnię, która spoczywa na nazistowskich Niemczech”.
MSZ zwraca uwagę, że stanowisko Sojuszu jest wynikiem działań polskiej dyplomacji, w szczególności polskiej delegacji w IHRA oraz zaangażowania w dialog ze społecznością międzynarodową w celu promowania pełnej prawdy o Holokauście.
Pamięć o Holokauście
Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA) jest organizacją międzyrządową utworzoną w 1998 r.
Jej celem jest mobilizowanie i koordynowanie wsparcia ze strony liderów politycznych i społecznych dla edukacji, podtrzymywania pamięci oraz prowadzenia badań naukowych o Holokauście na szczeblach krajowym i międzynarodowym.
IHRA skupia 31 państw członkowskich oraz jedenaście państw-obserwatorów. Polska jest członkiem IHRA od 1999 r.