Dom Polski we Lwowie ma być gotowy na 100-lecie niepodległości

aktualizacja: 16:16 wyślijdrukuj
fot
Mieszkający we Lwowie Polacy mają zyskać wyjątkowe miejsce spotkań (fot. Shutterstock/Triff)

Chcemy, żeby Dom Polski we Lwowie powstał do jesieni 2018 r., żeby było to „swoiste wotum za stulecie niepodległej Polski” – powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

Pytany na konferencji prasowej o opóźnienia w budowie Domu Polskiego wiceminister zaznaczył, że decyzją polskiego parlamentu odpowiedzialność za budowę przejął Senat. – Ale oczywiście Senat wspieramy – zapewnił Jan Dziedziczak.

Dom Polski ma być miejscem spotkań mieszkających we Lwowie Polaków, a także centrum kultury polskiej i dialogu europejskiego. Po ponad dwudziestu latach starań o jego powstanie, kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano na początku listopada 2015 r.

W akcie erekcyjnym zaznaczono, że Lwów przez wieki był dumny z dorobku swych mieszkańców, powstałego dzięki współpracy i współistnieniu wielu kultur.
Znak współpracy

„Sygnatariusze tego aktu wierzą, że Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Dom Polski we Lwowie stanie się ważnym ośrodkiem współdziałania Polaków i Ukraińców” – napisano.

Na potrzebę stworzenia Domu Polskiego władze Lwowa przekazały Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie działkę przy ulicy Szewczenki. Położona jest ona na terenie byłej jednostki wojskowej, nieopodal centrum miasta.

Do zadań placówki ma należeć m.in. prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej, krzewienie polskich tradycji kulturalnych i patriotycznych, promocja Polski na Ukrainie ora nauczanie języka polskiego.

Wybrane dla Ciebie