Ruszyły negocjacje ws. Brexitu. „Chcemy głębokich i wyjątkowych relacji z UE”

aktualizacja: 11:52 wyślijdrukuj
fot
Negocjacje będą trwały prawie półtora roku (fot. flickr/Norbert Reimer)

W Brukseli rozpoczęły się w poniedziałek negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. – Chcemy głębokich i wyjątkowych relacji z UE. Liczymy na konstruktywne rozmowy – oświadczył David Davis, brytyjski minister ds. Brexitu. Z kolei główny negocjator strony unijnej Michel Barnier zapewnił, że celem rozmów jest w pierwszym rzędzie wyjaśnienie wątpliwości spowodowanych perspektywą Brexitu.

Negocjacje w sprawie Brexitu rozpoczęły się prawie rok po referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii i trzy miesiące po oficjalnym poinformowaniu przez Wielką Brytanię o woli wyjścia ze Wspólnoty.

Przedstawiciele obu stron mówią, że po dzisiejszej, pierwszej rundzie negocjacyjnej nie należy się wiele spodziewać, choć wyrażana jest nadzieja na poprawę atmosfery po wielu komentarzach zapowiadających trudne i bolesne negocjacje.
„Nowe partnerstwo”

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson pytany w Luksemburgu o negocjacje, mówił: Teraz najważniejsze jest to, by pomyśleć o nowym, pogłębionym, szczególnym partnerstwie, które chcemy stworzyć z naszymi przyjaciółmi.

Podczas rokowań, które potrwają prawie półtora roku, najpierw negocjowane mają być warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, a dopiero później przyszłe relacje. Dla Wspólnoty priorytetem ma być zagwarantowanie praw Europejczyków, w tym Polaków na Wyspach, oraz rozliczenia finansowe.

Oficjalnego stanowiska negocjacyjnego Wielkiej Brytanii jeszcze nie ma.

Wybrane dla Ciebie