„Traktuj je życzliwie”. Arabska kampania w obronie służących

Kampania jest prowadzona m.in. w hipermarketach w Dubaju (fot. Flickr/the monnie)

Policja w Dubaju rozpoczęła kampanię adresowaną do rodzin zatrudniających pomoce domowe. Źle traktowane kobiety z Filipin, Sri Lanki czy Nepalu uciekają od swoich pracodawców i trafiają w ręce handlarzy ludźmi.

Wielki projekt arabskich szejków. Dubaj buduje kolejne sztuczne wyspy

Drogo, drożej, Dubaj. W okolicach hotelu Burdż Al Arab w Dubaju powstaną dwie kolejne wyspy. Inwestycja warta 6 mld złotych zakończy się w 2020 r.

zobacz więcej

Kampania „Traktuj je życzliwie” przeprowadzona została w bardzo popularnych dubajskich hipermarketach. Ulotki z informacjami, jak traktować pomoce domowe, trafiły do emirackich rodzin. Większość z nich zatrudnia nawet kilka kobiet do pomocy przy dzieciach, w kuchni czy przy sprzątaniu. Każda z rodzin bierze odpowiedzialność za pracujące dla nich kobiety i płaci za ich wizy.

Pułkownik policji Abdul Rahman Al Shair wyjaśnił, że źle traktowane kobiety próbują uciekać od swoich pracodawców i trafiają w ręce handlarzy ludźmi. – Zwabione obietnicą lepszej płacy uciekają, a później są zamykane w mieszkaniach bez jedzenia i picia oraz zmuszane do seksu – wyjaśniał policjant.

Celem kampanii jest uświadomienie zatrudnianym kobietom ich praw, a zatrudniającym – ich obowiązków. Ulotki instruują, że pomocom domowym przysługuje ośmiogodzinny dzień pracy i wypłacane w terminie wynagrodzenie.

Kobiety zatrudniane jako pomoce domowe przyjeżdżają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich najczęściej z biedniejszych krajów azjatyckich. Większość zarabianych pieniędzy przesyłają swoim rodzinom, pozostawionym na Sri Lance, w Indiach czy na Filipinach.

źródło:
Zobacz więcej