Burze w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia

aktualizacja: 15:10 wyślijdrukuj
Burze przechodzą nad krajem (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami obowiązują w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim oraz mazowieckim.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami. Ostrzeżenia dotyczą sześciu województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej”.

Piątek

W piątek w Polsce będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami występować będą opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Spodziewane są także burze, występujące na zachodzie lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie od 17 st. C na wybrzeżu do 25 st. C w centrum kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w zachodniej połowie kraju wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego, porywistego. W zachodniej połowie kraju porywy wiatru sięgną do 60 km/h, w rejonie burz i na zachodnim wybrzeżu do 70 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, okresami wystąpią opady deszczu, na wschodzie miejscami o natężeniu umiarkowanym, na południu, w centrum i na wschodzie początkowo lokalnie spodziewane są burze. Temperatura minimalna wyniesie od 7 st. C w dolinach górskich do 15 st. C na wybrzeżu. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, w porywach do 55 km/h, jedynie na północnym wschodzie będzie słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru osiągną do 60 km/h.

Sobota

W sobotę zachmurzenie będzie duże, ale już z większymi przejaśnieniami, wystąpią przelotne opady deszczu, na południu lokalnie możliwe burze. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, w porywach do 55 km/h.