TYLKO W TVP

„Przymusowa relokacja burzy naszą wolność i bezpieczeństwo”

aktualizacja: 21:15 wyślijdrukuj
Polska zapowiada pomoc uchodźcom, ale odmawia ich przyjęcia (fot. Sean Gallup/Getty Images)

– W sprawie pomocy uchodźcom Polska nie uchyla się od swoich chrześcijańskich obowiązków, jednak bezpieczeństwo polskich obywateli jest dla nas święte. Przymusowa relokacja burzy naszą wolność i bezpieczeństwo – przekonywał w programie „Gość Wiadomości” Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP. Jego zdaniem przymusowa relokacja uchodźców jest łamaniem praw człowieka.

Donald Tusk, szef Rady Europejskiej oświadczył, że polski rząd wyłamuje się z europejskiej solidarności, nie przyjmując uchodźców w ramach programu relokacji. Dodał, że jest w stanie zrozumieć argumenty polskiego rządu, ale będzie wiązało się to z konsekwencjami.

– Najważniejsze, abyśmy rozstrzygnęli, także w Polsce, co jest naszym priorytetem. Czy chcemy wspólnie z Europą rozwiązywać problemy związane z migracją, a więc chronić granice, ale także pomagać tym państwom, które mają zbyt dużo uchodźców, czy też, jak to dzisiaj rząd polski proponuje, twardo wyłamywać się z europejskiej solidarności i nie przyjmować uchodźców – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej. – Jeśli polski rząd będzie zdecydowany, właściwie jako jeden z dwóch, trzech w Europie nie uczestniczyć w tym solidarnym poddziale obowiązków w sprawie uchodźców, (…) to będzie się to wiązało nieuchronnie z pewnymi konsekwencjami. Takie są zasady w Europie – zaznaczył Tusk.
Pomoc tak, relokacja nie

Krzysztof Szczerski przekonywał, że „nie przyjmuje argumentów przewodniczącego Tuska”. – tego typu słowa nie powinny paść z ust kogoś, kto reprezentuje państwa członkowskie na forum Unii Europejskiej. Te słowa są nieuprawnione – przekonywał.

Zdaniem Szczerskiego konsekwencją narzucenia przymusowej relokacji będzie „polityka sprzeczna z prawami człowieka”. – Ci ludzie, którzy przybyli do Europy, mają pełne prawo wybrać sobie miejsce pobytu – mówił.

Szczerski przekonywał, że Polska pomaga uchodźcom np. dofinansowując ośrodki na Bliskim Wschodzie. – Jest zgoda na każdą pomoc, poza jednym: aby przymusowo relokować ludzi, którzy nie wybrali Polski jako miejsca swojej ucieczki. Nie ma naszej zgody, aby byli trzymani w specjalnych obozach – podkreślił.Wybrane dla Ciebie