Minimalne wynagrodzenie na poziomie 2100 zł? Projekt ministerstwa pracy

aktualizacja: 17:10 wyślijdrukuj
Minister zapewnia, że wzrost minimalnego wynagrodzenia jest uzasadniony (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

– Skierowaliśmy na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 r. na poziomie 2100 zł – powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

– Minimalne wynagrodzenie stanowiłoby 47,27 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc relacja tych wynagrodzeń trochę by się poprawiła w stosunku do tego, co jest w 2017 r. Teraz 2000 zł minimalnego wynagrodzenia stanowi 47,14 przeciętnego wynagrodzenia – podkreśliła w rozmowie PAP szefowa MRPiPS.

Zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. – Nasza propozycja to jest w zaokrągleniu 13 zł 70 gr. To wzrost stawki godzinowej o 5 proc. – oświadczyła Rafalska.

Minister zaznaczyła jednak, że ostateczną decyzję ws. minimalnego wynagrodzenia podejmie Rada Ministrów. – To jest propozycja, która może ulec zmianie albo w jedną, albo drugą stronę. To zależy od ostatecznej decyzji Rady Ministrów. W ubiegłym roku Rada Ministrów podniosła stawkę minimalnego wynagrodzenia w stosunku do tego, co zaproponował minister pracy – przypomniała.
„Wzrost minimalnego wynagrodzenia uzasadniony”

Zdaniem Rafalskiej wzrost minimalnego wynagrodzenia jest uzasadniony. – W takiej sytuacji na rynku pracy to jest dobra propozycja. Inna byłaby sytuacja, gdybyśmy mieli wysoką stopę bezrobocia, niski wzrost gospodarczy – stwierdziła.

Jak zaznaczyła, nie sprawdziły się obawy, że wprowadzenie stawki godzinowej negatywnie wpłynie na rynek pracy. – Wróżono, że stanowi to zagrożenie dla pracodawców. Ale w żaden sposób to się nie sprawdziło – oceniła minister.

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

Wybrane dla Ciebie