Hiszpanie odznaczyli hakera. Pomógł w walce z cyberatakiem

aktualizacja: 18:23 wyślijdrukuj
fot
Pomoc Alonsa okazała się decydująca (fot. tt/ElMundo)

Hiszpański rząd uhonorował hakera, który pomógł w walce z cyberatakiem na głównego operatora telefonicznego Hiszpanii – spółkę Telefonica. Mężczyzna otrzymał medal przyznawany funkcjonariuszom policji.

W piątek hiszpański minister spraw wewnętrznych Juan Ignacio Zoido wręczył tzw. Biały Medal Gwardii Cywilnej hakerowi Chemie Alonso, który 12 maja udzielił wsparcia policji i służbom, gdy doszło do ataku typu ransomware (z użyciem złośliwego oprogramowania wymuszającego okup).

Alonso pomógł, gdy ofiarą ataku padł operator telefoniczny Hiszpanii, spółka Telefonica. Jej władze poinformowały, że pomoc Alonso była decydująca. Ujawniły również, że haker od pewnego czasu współpracuje z firmą w zwalczaniu zagrożeń informatycznych i jest przez nią opłacany.

Porady w internecie

W czwartek madrycki haker opublikował porady dla instytucji i osób, których komputery zostały zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie.

Choć dotychczas władze Telefoniki nie ujawniły wielkości strat spowodowanych ubiegłotygodniowym cyberatakiem, eksperci twierdzą, że hiszpańska spółka zareagowała szybko na zagrożenie i „w decydującym momencie stawiła czoło kryzysowi”. Hiszpańska Telefonica była jednym z wielu celów ubiegłotygodniowego globalnego cyberataku typu ransomware na komputery z systemem operacyjnym Windows. Od 12 do 15 maja złośliwym oprogramowaniem zostało zainfekowanych ponad 213 tys. komputerów w 112 krajach.

Według szacunków rządu Hiszpanii w ostatnich latach wyraźnie wzrasta liczba przestępstw przy użyciu oprogramowania ransomware. O ile w 2015 r. zanotowano w tym kraju 427 takich zdarzeń, to w ub.r. było ich już 2030.

Wybrane dla Ciebie