USA wysłały kolejny lotniskowiec w rejon Półwyspu Koreańskiego

Zwodowany w 2001 roku USS Ronald Reagan to lotniskowiec typu Nimitz (fot. US Navy 050725-N-0610T-048)

W związku z rosnącym napięciem w stosunkach z Koreą Północną, USA wysłały drugi już lotniskowiec atomowy do patrolowania wód w pobliżu Półwyspu Koreańskiego – poinformowały w piątek telewizja CNN i południowokoreańska agencja Yonhap.

Japońsko-amerykańska demonstracja siły wobec Kim Dzong Una. Niszczyciele na Pacyfiku

Dwa japońskie niszczyciele rozpoczęły w niedzielę rejonie zachodniego Pacyfiku wspólne ćwiczenia wojskowe z amerykańską jednostką USS Carl Vinson....

zobacz więcej

USS Ronald Reagan weźmie prawdopodobnie wraz z lotniskowcem USS Carl Vinson udział w ćwiczeniach na zachodnim Pacyfiku. W dłuższej perspektywie planuje się, że pierwszy z tych okrętów, którego portem macierzystym jest Yokosuka w Japonii, wymieni w regionie drugą jednostkę – podała CNN, powołując się na przedstawicieli Pentagonu.

Po ostatnich północnokoreańskich próbach rakietowych USA wysłały pod koniec kwietnia, już po raz drugi w tym roku, USS Carl Vinson na wody koreańskie.

Wbrew nałożonym restrykcjom ONZ, Korea Północna w niedzielę ponownie przeprowadziła próbny start rakiety balistycznej średniego zasięgu. W ocenie amerykańskich ekspertów test ten mógł być kolejnym krokiem w kierunku zbudowania rakiety międzykontynentalnej.

USS Ronald Reagan wypłynął ze swej bazy w Yokosuce we wtorek. Jak oświadczył wtedy rzecznik działającej na zachodnim Pacyfiku VII Floty USA, lotniskowiec udał się na regularny wiosenny patrol, który potrwa trzy do czterech miesięcy.

źródło:

Zobacz więcej