Wielki projekt arabskich szejków. Dubaj buduje kolejne sztuczne wyspy

aktualizacja: 17:25 wyślijdrukuj
fot
W okolicach hotelu Burdż Al Arab w Dubaju powstaną dwie kolejne wyspy (fot. Chris Jackson/Getty Images)

Drogo, drożej, Dubaj. W okolicach hotelu Burdż Al Arab w Dubaju powstaną dwie kolejne wyspy. Inwestycja warta 6 mld złotych zakończy się w 2020 r.

Będzie na bogato i z przepychem. W okolicach hotelu Burdż Al Arab w Dubaju powstaną dwie kolejne wyspy. Dzięki temu linia brzegowa Dubaju będzie dłuższa o dwa kilometry. Koszt inwestycji szacowany jest na 6 mld dolarów.

Na nowych sztucznych wyspach powstaną luksusowe hotele, park wodny i park morski. Inwestycja ma zostać ukończona jeszcze przed światową wystawą Expo 2020.

Od rybackiej wioski do stolicy wieżowców

Dubaj jest największym miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jeszcze sto lat temu był niewielką wioską rybacką, słynącą z połowu pereł. Wszystko zmieniło się wraz wydobyciem ropy, a burzliwy rozkwit miasta rozpoczął się od połowy lat 80. W 2005 r. żyło tu już ponad milion ludzi.

Gigantyczne przedsięwzięcia budowlane zaskakują cały świat, a najbardziej niezwykłe projekty stają się rzeczywistością. Chyba najsłynniejszym budynkiem w Dubaju jest Burdż Chalifa – najwyższy budynek na świecie, mierzący 829 m. Dubaj słynie również ze sztucznych wysp, najbardziej znane to Wyspy Palmowe. Do stworzenia dwóch mniejszych zużyto 100 tys. metrów sześciennych skał i piasku. Na większą poszło ponad miliard metrów sześciennych materiału.

Wybrane dla Ciebie