Chcesz schudnąć? Odstaw produkty „light” czy L-karnitynę

aktualizacja: 13:44 wyślijdrukuj
Według eksperta jest tylko jeden sposób na smukłą sylwetkę (fot. flickt/ HAMZA BUTT)

Dostępne na rynku preparaty przeznaczone dla osób chcących zmniejszyć masę ciała w większości przypadków nie działają – twierdzi dr Tomasz Podgórski z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Tłumaczy także, dlaczego produkty typu „light” nie pomagają schudnąć.

Ekspert z zakładu biochemii poznańskiej AWF nie pozostawia złudzeń – dostępne na rynku preparaty przeznaczone dla osób chcących schudnąć w większości przypadków nie działają. – Ilość substancji aktywnej w preparacie jest zbyt niska, aby mogła doprowadzić do rzeczywistych zmian metabolicznych, lub po prostu nie działa – powiedział dr Tomasz Podgórski.

Równie nieskuteczne są produkty typu „light”, a nawet, jak twierdzi ekspert, mogą one dawać efekt odwrotny.
„To po prostu nie działa”

– Osoby, które je spożywają, mają zazwyczaj większą masę tłuszczową, niż te jedzące zwykłe produkty – przekonuje Podgórski. Jak tłumaczy, wynika to z tego, że ludzki mózg przyzwyczajony jest do słodkości produktu z jego kalorycznością. Gdy go „oszukujemy”, to domaga się zwiększenia porcji.

Odchudzając się, nie powinniśmy również polegać na popularnej, szczególnie wśród sportowców, L-karnitynie. – Niestety badania wykazały, że preparat po prostu nie działa – stwierdził ekspert.

Jak zatem skutecznie dorobić się smukłej sylwetki? Podgórski radzi, aby skonsultować się z dietetykiem, po uprzednim wykonaniu podstawowych badań laboratoryjnych krwi. – Nie należy również zapominać o aktywności fizycznej – dodał.

Wybrane dla Ciebie