Sąd za brak szczepień. Rodzicom grozi nawet odebranie dziecka

Wielu rodziców nie chce szczepić swoich dzieci (fot. Pixabay)

Rodziców, którzy nie chcą szczepić dziecka, nie tylko karze się finansowo. Są pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich takim osobom – informuje „Rzeczpospolita”.

Szczepienia przeciw pneumokokom. Dla wszystkich i za darmo

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym obowiązkowymi szczepieniami przeciw pneumokokom będą objęte wszystkie dzieci urodzone od...

zobacz więcej

Dziennik wskazuje, że w najlepszym przypadku rodzicom grozi nadzór kuratora, w najgorszym – odebranie dziecka i umieszczenie go w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

Rozprawa związana z takimi decyzjami rodziców odbędzie się 14 czerwca w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu. Sprawa dotyczy 3,5-miesięcznej Wandy, której rodzice nie zgodzili się na szczepienie córki w pierwszej dobie po porodzie.

Jak czytamy w artykule, to nie jedyny przypadek w Polsce, gdy sprawie nieszczepienia dziecka przygląda się sąd. W ostatnich miesiącach do Sądu Rejonowego w Pile wpłynęły trzy takie zawiadomienia. W jednym przypadku sąd wszczął postępowanie.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak sugeruje, że sąd ma wręcz obowiązek wyjaśnić, czy prawa dziecka nie są naruszane. Jego zdaniem sąd posiada bardziej szczegółowe informacje, dzięki którym będzie mógł ocenić decyzję rodziców.

źródło:
Zobacz więcej