TYLKO U NAS

Wielka gratka dla fanów – legenda nowojorskiej sceny muzycznej wystąpi we Wrocławiu

Adam Cissowski aktualizacja: 12:00 wyślijdrukuj
Przez 9 dni Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu będzie rozbrzmiewać elektronicznymi dźwiękami (fot. Łukasz Rajchert/Materiały prasowe)

John Zorn w czterech odsłonach to motyw przewodni tegorocznego festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu. Muzyka elektroniczna i symfoniczna rozbrzmi w stolicy Dolnego Śląska już po raz ósmy, a w roli dyrektor artystycznej ostatni raz wystąpi Elżbieta Sikora – polsko-francuska kompozytorka muzyki współczesnej. Początek festiwalu już w piątek, a Telewizja Polska jest patronem medialnym wydarzenia.

Sikora od ponad 30 lat mieszka w kraju nad Sekwaną i należy do światowej czołówki kompozytorów współczesnych. W rozmowie z tvp.info przyznaje, że wybór Emmanuela Macrona na prezydenta Francji to sygnał dla wszystkich. – To, że został wybrany człowiek bardzo młody to znak, że coś się zmienia i mam nadzieję, że na dobre – zauważa Elżbieta Sikora.

Sama oddała na niego głos, ponieważ jako jedyny użył słowa „kultura” w swoim programie i przemówieniach. – Cała Francja była za tym, żeby kandydatka Frontu Narodowego nie wygrała i w tym względzie mam bardzo duże zaufanie do Francuzów – dodaje. Pytana o relacje polsko-francuskie dostrzega, że uległy one w ostatnim czasie zmianie, ale ma nadzieję, że tylko przejściowo. – To jest reakcja na rzeczywistość, ale przyjaźń do Polaków tkwi głęboko we Francuzach i tak pozostanie – podkreśla Sikora.
Elżbieta Sikora, od 2011 roku dyrektor artystyczna festiwalu (fot. Łukasz Rajchert/Materiały prasowe)
Muzyka elektroniczna łączy ludzi

Artystka specjalizująca się od lat w muzyce elektronicznej i elektroakustycznej podkreśla, że zawsze była ona międzynarodowa i bardziej łączyła ludzi niż ich dzieliła. – To, że się przemieszczamy może przynieść tylko dobre efekty, bo przestaniemy się bać, a zaczniemy się lubić – przekonuje. Na Zachodzie, zwłaszcza we Francji, ale także Belgii czy Wielkiej Brytanii odbywa się dużo koncertów, nie tylko przy okazji festiwali. Istnieją również centra i ośrodki, wokół których skupiają się kompozytorzy.

Z tych wzorców czerpią organizatorzy Festiwalu Musica Electronica Nova, który od ośmiu lat odbywa się we Wrocławiu. Elżbieta Sikora od pięciu edycji kierowała nim w roli dyrektor artystycznej, ale tegoroczna będzie jej ostatnią. – To jest spory wysiłek, ale już czas, żebym oddała to w ręce następcy – podkreśla. W ramach pożegnania przygotowała niespodziankę dla melomanów. – Dyrektor Kosendiak zaproponował mi skomponowanie utworu, w którym wykorzystałabym architekturę wspaniałego budynku, jakim jest Narodowe Forum Muzyki. To moja forma pożegnania z festiwalem – zaznacza kompozytorka.
John Zorn jest kompozytorem głównym tegorocznej edycji festiwalu (fot. Materiały prasowe)
Tożsamość tematem festiwalu

Tematem przewodnim ósmej edycji będzie elektronika w połączeniu z orkiestrą i nowymi mediami w obszarze aktualnej tożsamości. Zdaniem dyrektor artystycznej jest to ważny problem, nie tylko w muzyce, ponieważ nie jesteśmy przydzieleni do jednej tożsamości, ale mamy ich wiele. – Kompozytorzy są zarówno wykonawcami, często też reżyserami, albo zajmują się obrazem czy interakcją sceniczną. Przechodzą z jednego gatunku muzyki do drugiego – zauważa Sikora.

Dlatego głównym kompozytorem tej edycji uczyniono Johna Zorna – legendę nowojorskiej sceny muzycznej. Z pochodzenia jest Żydem, ale mieszka w Stanach, ma na koncie ponad 400 płyt z zakresu muzyki jazzowej, ale również muzyki poważnej na dużą orkiestrę, muzyki popowej czy do filmów. W ramach festiwalu publiczności zostaną przedstawione jego cztery oblicza, także jako organisty improwizującego w duecie z Ikue Mori.
  • Amôn Quartet (fot. Materiały prasowe)
  • (fot. Łukasz Rajchert/Materiały prasowe)
  • (fot. Łukasz Rajchert/Materiały prasowe)
  • (fot. Łukasz Rajchert/Materiały prasowe)
  • (fot. Łukasz Rajchert/Materiały prasowe)
  • LutosAir Quintet (fot. Łukasz Rajchert/Materiały prasowe)
  • Bill Frisell (fot. Materiały prasowe)
  • KNM (fot. Materiały prasowe)

8. edycja Festiwalu Musica Electronica Nova w Narodowym Forum Muzyki

Publiczność na pufach otoczona dźwiękami

Gościem festiwalu będzie też legenda muzyki elektroakustycznej – François Bayle. – Jako osoba prywatna ma tożsamość złożoną, bo urodził się na Madagaskarze, a potem wychował się we Francji – przypomina Sikora. Jego kompozycje zostają wykonane podczas koncertu KNM Ensemble Berlin, a także w ramach AKUSMA FORUM. – W komfortowych warunkach w sali mniejszej publiczność będzie siedziała na wygodnych pufach, otoczona dźwiękami, dzięki specjalnej instalacji – zdradza dyrektor artystyczna.

Nie zabraknie też dużo młodszej generacji kompozytorów z Wrocławia i nie tylko, m.in. zespół Postensemble oraz Rafał Zalech. Z kolei podczas koncertu LutosAir Quintet prezentowane będą prace wideo z 17. Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2017, a w ramach projektu Music Maters on Air dzieła młodych kompozytorów z Europy, podejmujących temat problemów tożsamościowych.– Od początku prowadzenia przeze mnie festiwalu starałam się wprowadzić muzykę elektroakustyczną na duże sale koncertowe i do sal operowych – przyznaje Elżbieta Sikora. Nie inaczej będzie tym razem w dniach 19-27 maja w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Patronem medialnym jest Telewizja Polska.

Wybrane dla Ciebie