Powyborczy dług Nowoczesnej. Partia zalega z zapłatą 2 mln złotych

aktualizacja: 08:48 wyślijdrukuj
fot
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru (fot. PAP/Marcin Obara)

Lider Nowoczesnej nie rozliczył się ze skarbem państwa. „Chodzi o zaległe 2 mln zł, które powinien przekazać na rzecz państwa za nieprawidłowe przelanie równowartości tej kwoty w ramach sprawozdania finansowego partii za 2015 rok” – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

Według Polskiej Agencji Prasowej, która przeanalizowała sprawozdania finansowe partii politycznych za 2016 r., Nowoczesna nie przekazała do tej pory na rzecz skarbu Państwa blisko 2 mln zł.

W 2015 r. ugrupowanie Ryszarda Petru niezgodnie z przepisami przelało równowartość wspomnianej kwoty z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Zgodnie z kodeksem wyborczym pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd zostać przelane na konto komitetu wyborczego.

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe Nowoczesnej. Decyzję w tej sprawie podtrzymał Sąd Najwyższy. W wyniku wspomnianego uchybienia partia straciła także 75 proc. przyznanej ponad sześciomilionowej subwencji, czyli ok. 4,65 mln zł. Nowoczesna straciła prawo do subwencji na trzy lata.

Wybrane dla Ciebie